Azja Europa Stambuł 2017 Turcja

Kahve & çay w Ali Paşa Han

Kervansaray, czyli po polsku karawanseraj, czasami zwany także han, to dom zajezdny. Określenie pochodzi z języka perskiego od słów: kārvān (karawana) oraz sara (pałac).

Sklep z antykami w dawnym karawanseraju Ali Paşa Han w Stambule, fot. Paweł Wroński

Wznoszone przy szlakach kupieckich karawanseraje były do siebie bardzo podobne. W długim holu za bramą nocowali ludzie i zwierzęta. Wokół dziedzińca były jadłodajnie, warsztaty i latryny. W większych zajazdach małe meczety, a nawet łaźnie – hamamy. Między sobą, karawanseraje różniły się wiodącymi funkcjami – centrum usługowego bądź służącego wypoczynkowi w podróży zajazdu. Zajmowały powierzchnię od 500 do niemal 5000 m2, a wielkość kompleksu, w tym złożoność i liczba kondygnacji, zależały przede wszystkim od lokalizacji, czyli ruchu na trakcie, przy którym go wznoszono.

Kawa, herbata – bez szyldów, menu, cennika…, fot. Paweł Wroński

Ali Pasa Han jest doskonałym przykładem wielkomiejskiego domu zajezdnego z epoki ottomańskiej, łączącym w sobie funkcje centrum usługowego i zajazdu dla podróżnych. Architektura i rekonstrukcja zabytkowych karawanserajów, mają w Turcji bogatą literaturę (vide materiały Stambulskiego Uniwersytetu Technicznego –> ściągnij PDF).

Zrujnowany, dawny stambulski karawanseraj kryje dziś artystyczne pracownie, sklepiki i rzemieślnicze warsztaty. Na dziedzińcu zamienionym na parking tłoczą się auta. Ba, w arkadowej galerii pierwszego piętra można się napić kawy (kahve) i herbaty (çay), choć na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na takie możliwości.


Przedstawiony karawanseraj Ali Paşa Han znajduje się w dzielnicy Fatih (adres: Beyazıt Mh., Çadırcılar Cd. No:103), nieopodal Meczetu Sulejmana i murów Wielkiego Bazaru.

W Stambule nazwę Kervansaray noszą także:
– grupa luksusowych hoteli: www.kervansarayhotel.com
– promowany w anglojęzycznych portalach klub nocny (Restoran & Gece Kulübü), którego specjalnością jest show z tańcem brzucha: www.kervansarayistanbul.com


Ali Paşa Han, brama wjazdowa i hall dawnego karawanseraju, fot. Paweł Wroński

0 komentarzy dotyczących “Kahve & çay w Ali Paşa Han

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: