Cerkiew św. Michała Archanioła

Najpiękniejsza świątynia Bielska Podlaskiego ma barwę niebios.

Wznieśli ją w XVIII wieku grekokatolicy, w miejscu, w którym od XV wieku istniały świątynie obrządku wschodniego. Rozbudowaną użytkują teraz wyznawcy prawosławia. Jej patronem jest wódz niebieskich zastępów – Michał Archanioł.

Cerkiew Michajłowska w Bielsku Podlaskim, fot. Paweł Wroński

Żywe miejsce kultu, pachnie we wnętrzu kadzidłami i woskiem topiących się wotywnych świec.

Po mszy we wnętrzu Cerkwi Michajłowskiej, fot. Paweł Wroński

Na zewnątrz, od strony prezbiterium, wznosi się Baptysterium. Otwarte, przykryte baldachimem (cyborium), ozdobione jest polichromią, przedstawiającą chrzest Chrystusa w nurtach Jordanu.

Ciekawostką jest fakt, że wybitny współczesny malarz, Jerzy Nowosielski, udzielał rad proboszczowi, ks. Leoncjuszowi Tofilukowi przy renowacji cerkwi. Zaprojektował też Baptysterium, choć ostatecznie zrealizowano skromniejszy projekt. Polichromię nad misą chrzcielną namalował zapewne ktoś związany ze Studium Ikonograficznym, prowadzonym w Bielsku Podlaskim także przez ks. Leoncjusza Tofiluka. Proboszcz prawosławnej parafii św. Michała Archanioła był inicjatorem powstania tej placówki w latach 90. XX w. (od 1995 roku szkoły policealnej), i pełni w niej od początku funkcję dyrektora (ciekawy artykuł poświęcony Studium Ikonograficznemu: www.old.hajnowka.com.pl).

Fragment malowidła z baldachimu Baptysterium przy Cerkwi Michajłowskiej, fot. Paweł Wroński

W siedzibie bractwa cerkiewnego, wznoszącej się obok świątyni odbywają się ciekawe wystawy. My trafiliśmy na archiwalne zdjęcia warszawskich cerkwi, których w czasach zaboru rosyjskiego było aż 40.

W siedzibie bractwa cerkiewnego przy Cerkwi Michajłowskiej w Bielsku Podlaskim, fot. Paweł Wroński

W narożniku głównej salki budynku znajduje się ołtarzyk z ikonami, z których główną, podobnie zresztą jak ozdabiającą ją tkaninę, wykonała haftem krzyżykowym jedna z członkiń bractwa.

Chrystus haftowany, fot. Paweł Wroński

Więcej informacji na stronach: www.ciekawepodlasie.pl

Cerkiew Michajłowska w Bielsku Podlaskim, fot. Paweł Wroński
Reklamy

2 myśli w temacie “Cerkiew św. Michała Archanioła

  1. Jak się przygotowuje deskę przed pisaniem ikony pokazuje Jolanta Dyr w filmie pt.: „Szkoła ikonopisów”, który powstał podczas wizyty w Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim

Możliwość komentowania jest wyłączona.