Europa FFB Polska

Dieta według św. Hildegardy

Na podkieleckiej Karczówce wznoszą się klasztorne zabudowania. Należały niegdyś do bernardynów; od kilku dekad opiekują się nimi księża pallotyni.

Pallotyni zajmują się działalnością misjonarską, ale nie tylko w egzotycznych krajach. Tu, w Kielcach, udostepniają klasztorne wnetrza dla specyficznych turnusów, których celem jest oczyszczenie organizmu i wzmocnienie ducha. Pobyt za klasztornymi murami jest więc rodzajem rekolekcji, w tym przypadku połączonych z postem według św. Hildegardy, medytacją, a nawet różnorodnymi zabiegami, takimi jak masaże oraz aktywnym spędzaniem czasu – spacerami, czy Nordic Walking. Wiara nie jest warunkiem uczestnictwa, bo praktyki religijne wprawdzie dopełniają programu, ale mają charakter fakultatywny.

Na Karczówce, fot. Paweł Wroński

Pallotyni to potoczna nazwa Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (łac.: Societas Apostolatus Catholici – SAC), powołanego przez Wincentego Pallottiego w 1835 r. w Rzymie. W Polsce działają od pierwszej dekady XX w. Wspólnota włącza w swoje projekty zarówno duchownych jak osoby świeckie. Zgodnie z ideą założyciela – ożywiając wiarę, rozpalając miłość i jednocząc wysiłki wśród ludzi wierzących, księża pallotyni wspomagają misyjną działalność Kościoła (www.pallotyni.pl).

Otoczony lasami klasztor na Karczówce jest cennym zabytkiem na terenie utworzonego na tym podkieleckim wzgórzu Parku Krajobrazowego, fot. Paweł Wroński

Odwołując się do doświadczenia św. Hildegardy z Bingen, organizatorzy turnusów z Centrum św. Hildegardy w Józefowie, wykorzystują jej koncepcję leczenia naturalnego, spisaną za życia mniszki, tj. w XII-wiecznym rękopisie „Causae et curae”, oczywiście wzbogacając tamten >objawiony< św. Hildegardzie program o wątki i elementy poparte współczesną wiedzą oraz praktyką z zakresu medycyny i psychologii. Do wymogów współczesności praktyki i receptury św. Hildegardy przystosował dr Gottfried Hertzka z Salzburga (1913-1997).

Św. Hildegarda z Bingen – szlachetnie urodzona i wykształcona mniszka benedyktyńska, później przeorysza, wizjonerka i mistyczka, żyła w XII wieku w Nadrenii-Palatynacie. Obdarzona mądrością umiała leczyć, podejmowała się misji dyplomatycznych i mediacji, na codzień zaś doradzała ludziom w różnych sprawach. Z jej opinią w kwestiach politycznych liczył się sam cesarz, Fryderyk Barbarossa. Cieszyła się też przychylnością reformatora monastycyzmu, Bernarda z Clairvaux, który uzyskał u papieża Eugeniusza III zgodę na kopiowanie zbioru myśli teologicznych i filozoficznych, m.in. manuskryptów, w których spisano jej mistyczne objawienia: „Scito vias Domini” (dzieło znane jako „Scivias” – Poznaj ścieżki Pana), „Liber Vitae Meritorum” (Księga zasług życia) i „Liber Divinorum Operum” (Księga dzieł Bożych). Św. Hildegarda jest patronką ruchów feministycznych, ponieważ jako jedna z pierwszych domagała się uszanowania praw kobiet, komponowała pieśni religijne, pisała wiersze, nie wahała się piętnować zepsucia moralnego i pazerności kleru. Jest także pierwszym w historii kompozytorem, którego biografia jest tak kompletna i dobrze znana.

Post według św. Hildegardy
Jest jedynie pierwszym, ale bęzwzględnie koniecznym krokiem, by w następnym głębiej spojrzeć w siebie. Dopiero konsekwentne wykonanie tego drugiego kroku może doprowadzić do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia nawyków.

Św. Hildegarda z Bingen – fragment malowidła (z sieci)

Stosując zalecenia św. Hildegardy musimy na jakiś czas przestawić się na dietę opartą na orkiszu i gotowanych warzywach. Lekkostrawna żywność o odczynie zasadowym odciąża organizm, wspierając oczyszczającą (naturalną) przemianę materii. Uwalniając ciało od zanieczyszczeń, otrząsamy się ze stresu. Wydziela się też więcej hormonu szczęścia (serotoniny), prowadząc do złagodzenia, albo wręcz wyleczenia wielu dolegliwości.

Dzięki terapii, w której stosuje się dietę według zasad św. Hildegardy, można ponoć uleczyć: alergię, bezsenność, brak odporności, chroniczne zmęczenie, cellulitis, dolegliwości układu pokarmowego, impotencję, menopauzę, migreny, niepłodność, oziębłość seksualną, przedwczesne starzenie się, zmarszczki, stany bólowe narządu ruchu, uzależnienia.


Klasztor pallotynów na Karczówce: www.karczowka.com
Hildegard von Bingen: www.heiligenlexikon.de
Centrum św. Hildegardy w Józefowie: www.centrum-hildegarda.home.pl
Przepisy potraw (ang.): www.st-hildegard.com oraz (pl.): www.facebook.com
Więcej o zasadach i metodzie leczenia według św. Hildegardy: www.fronda.pl

Vision – biograficzny film z 2009 roku poświęcony św. Hildegardzie; w jej postać wcieliła się Barbara Sukova; reżyseria: Margarethe von Trotta.

Święty Wincenty Pallotti – Zwiastun przyszłości (film z kanału Pallotti.tv)


If You like this site, your support will be welcome!

$5.00


1 komentarz dotyczący “Dieta według św. Hildegardy

  1. Zupa-krem… z gruszki i pietruszki, pomysł i przygotowanie Ola T., fot. Paweł W.

    Czy inspirowane przepisami św. Hildegardy danie może wyglądać ładnie, być smaczne i ciekawe? Może!

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: