Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych urządzone na Zamku Odrowążów jest chlubą Szydłowca, bo to pierwsza na świecie placówka tego typu, koncentrująca działalność na ludowej kulturze muzycznej jednego kraju.

Muzeum nie tylko gromadzi i prezentuje polskie instrumentarium ludowe, ale także zajmuje się procesami ich budowy i tworzącymi je rzemieślnikami. Jest organizatorem konkursów na budowę ludowych instrumentów, których pokłosie wzbogaca zbiory. Kolekcja liczy obecnie ponad 2 tys. eksponatów, obejmując niezwykle rzadkie, często nieużywane już instrumenty, takie jak liry korbowe, skrzypice polskie, suki biłgorajskie. Najstarsze w kolekcji bębny i kotły pochodzą z przełomu XVI i XVII stulecia, złóbcoki z 1705 r. Basy kaliskie i mazowieckie reprezentują XVIII stulecie, tarapata wiek XIX.
Zbiór harmonii różnych typów należy do największych na świecie, duże są także kolekcje cymbałów, skrzypiec, instrumentów glinianych, fujarek i piszczałek oraz instrumentów dudowych. Niektóre z instrumentów są
ściśle związane z poszczególnymi regionami naszego kraju. Dudy podhalańskie i złóbcoki występują tylko w kulturze muzycznej Podhala, mazanki w Wielkopolsce, a skrzypce diabelskie i burczybas na Kaszubach.
Ciekawe jest również to, że eksponowane w muzeum instrumenty nie są efektem produkcji fabrycznej czy wielkich manufaktur. Wykonali je artyści ludowi, którzy uczyli się rzemiosła samodzielnie, lub przejęli umiejętności
rodzinne. Z reguły nie kopiowali instrumentów profesjonalnych, ale przekształcali je, dostosowując do własnego poziomu technicznego i upodobań muzyków. Często sami byli muzykami i budowali instrumenty na
własny użytek. Godny szczególnej uwagi jest zbiór instrumentów i narzędzi lutniczych lubelskiego warsztatu Franciszka Borówki-Borowieckiego i jego syna Kazimierza, szeroko znanego już przed I wojną światową.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu: www.muzeuminstrumentow.pl
Tekst był publikowany w przygotowanym przeze mnie przewodniku „Gmina Szydłowiec – osobliwości, zabytki, przyroda”, w styczniu 2012 roku (publikację przygotowała redakcja magzynu „Świat Podróże Kultura”; robocza wersja w formacie PDF –> ściągnij).
If You like this site, your support will be welcome!
$5.00
0 komentarzy dotyczących “Instrumenty ludowe w Szydłowcu”