Europa Włochy

Motor Valley i Via Emilia

Niespełna 2 lata temu, rozmawiając o pewnym projekcie z przedstawicielami regionu Emilia Romagna, usłyszałem, że rynkiem polskim nie są specjalnie zainteresowani. W 2017, podczas listopadowej prezentacji w Warszawie, z ust wysokiej rangi regionalnych funkcjonariuszy padły słowa, że rynek polski jest dla gospodarzy ziem znad Padu niezwykle istotny.

Skąd taka zmiana? W dużej mierze… ze statystyki, jako że Emilia Romagna odnotowała w ostatnim czasie znaczący wzrost wizyt Polaków.

Co nas ciągnie w dolinę Padu? Myślę, że to wszystko z czego mieszkańcy regionu są dumni najbardziej. Po pierwsze produkty spożywcze, które są znane na świecie tak dalece, że stały się ikonami włoskiej kuchni: parmezan, ocet balsamiczny z Modeny i szynka parmeńska (jest ich oczywiście znacznie więcej, ale te trzy każdy wymieni bez zająknienia). Po drugie z samochodów i motocykli legendarnych marek, jako że właśnie tu nad Padem powstają: maserati (www.maserati.com), ferrari (www.ferrari.com),  lamborghini (www.lamborghini.com) i ducati (www.ducati.com). Jest tam też kilka torów wyścigowych, a wśród nich bodaj najsłynniejszy: Autodromo Enzo e Dino Ferrari – popularnie Imola (od miasta, w pobliżu którego się znajduje;  www.autodromoimola.it).

Maserati – jedna z kultowych marek samochodowych związana z Emilią Romagną od początku istnienia – od 1914 roku czyli ponad 100 lat, fot. Paweł Wroński

Teraz kilka słów o tym drugim aspekcie – motoryzacji. Wzdłuż Padu ciagnie się dawny trakt komunikacyjny, poprowadzony w czasach rzymskich – Via Emilia. Dziś oczywiście biegną tamtędy nowoczesne autostrady i drogi szybkiego ruchu, którymi z Piacenzy dostaniemy się do nadadriatyckiego kurortu Rimini w niespełna 3 godziny, bo to zaledwie 270 km. Teoretycznie rzecz jasna, bo po drodze można odwiedzić przynajmniej najważniejsze miasta regionu: Parmę, Modenę, Imolę, nadmorskie Rimini i stołeczną Bolonię, na co potrzeba bez porównania więcej czasu, i jednego standardowego urlopu z pewnością nie wystarczy.

Zdając sobie sprawę z atrakcyjności motoryzacyjnego tematu, gospodarze poswięcili mu odrębny projekt promocyjny, w którym dolina Padu zamieniła się w Dolinę Motoryzacji – Culla di motori albo bardziej kosmopolitycznie Motor Valley. Przystankami na szlaku są miejscowości i obiekty związane z produkcją samochodów oraz motocykli, muzea motoryzacji i tory wyścigowe, na których najnowsze modele ruszają do akcji.

Mapa regionu z motoryzacyjnej perspektywy, fot. Paweł Wroński

Zainteresowanych aspektem kulinarnym, odsyłam do Food Valley – stricte spożywczego projektu regionalnego (www.winefoodemiliaromagna.com), a wcześniej na łamy genialnej książki „Sekrety włoskiej kuchni” autorstwa Eleny Kostioukovitch (polskie wydanie: Albatros 2010, tytuł oryginału „Gusto! The Joy of Italian Eating”), w której są fantastycznie opisane kulinarne obyczaje mieszkańców poszczególnych regionów słonecznej Italii, ich geneza, historia oraz lokalne osobliwości.


Region Emilia Romagna turystycznie: www.emiliaromagnaturismo.it
Via Emilia: www.visitviaemilia.it
Culla di motori / Motor Valley: www.motorvalley.com


If You like this site, your support will be welcome!

$5.00


0 komentarzy dotyczących “Motor Valley i Via Emilia

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: