Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Berlin, judo i „Narodziny w Aleppo”

Urodzony na Mazowszu Stefan Wiesław Fiszbach ma za sobą karierę sportową – grał w siatkówkę, był trenerem judo, akademicką – wykładał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazuskim, a nawet rolniczą, bo prowadził w tamtym regionie gospodarstwo. Jako malarz, związany jest z Berlinem, gdzie ma pracownię – Kunstwerkstatt NaKole.

Na polskim rynku sztuki jest stosunkowo mało znany. Stąd – zgodnie z założeniem Fundacji Skarbnica Sztuki – właściciele galerii przy Działdowskiej 8 w Warszawie, Ewa i Paweł Boguta wyeksponowali jego prace. Wystawę można oglądać od 19 kwietnia do 11 maja 2018 roku.

Doświadczenia życiowe przewijają się przez sztukę Stefana Wiesława Fiszbacha, znajdując odzwierciedlenie w podejmowanej przezeń tematyce. Silnie zaangażowane emocjonalnie prace tworzą cykle poświęcone ważnym i aktualnym sprawom społecznym, takie jak „Sport jest sztuką”, czy „Görlitzer Park”. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje cykl „Dimensionen”, bo artystę fascynuje teoria strun kosmicznych, która zakłada, że przy Wielkim Wybuchu zaistniały  wymiary, rozszerzające się wprost proporcjonalnie do czasu jego trwania. Fundamentalnym zadaniem badaczy skłaniających się ku niej jest zatem wychwycenie najmniejszej części składowej atomu – bozonu. W tym kontekście artysta charakteryzuję swoją filozofię sztuki: „(…) w wibrującym otoczeniu szukam, łowię w zmieniającej się przestrzeni przenikających wymiarów i tworzących się nisz, czarnych dziur i kontinuum czasoprzestrzennego. Moim rewirem są zakątki ulic, niespokojne parki. Sztukę pojmuję jako dążenie do zidentyfikowania roli człowieka w życiu, określenie jego miejsca w otaczającym świecie, (…) poszukiwania odpowiedzi na niepokoje egzystencjalne.”.

W 2017 roku Wydział Konsularny RP i Rada Polska w Berlinie, w uznaniu jego artystycznego dorobku, przyznały Fiszbachowi zaszczytny tytuł ‘Najlepszy wśród Najlepszych’.


Fundacja Skarbnica Sztuki: www.skarbnicasztuki.com oraz www.facebook.com
Stefan Wiesław Fiszbach (biografia, filozofia): www.nakole.eu

Artysta pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie wciąż jest postacią cenioną i obserwowaną – świadectwem są liczne artykuły poświęcone mu na łamach codziennej gazety internetowej NaszTomaszów.pl (tag: Wiesław Fiszbach) oraz organizowane w mieście wystawy: www.nasztomaszow.pl

0 komentarzy dotyczących “Berlin, judo i „Narodziny w Aleppo”

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: