Europa Niemcy

Kierunek: Dolna Saksonia

Dolna Saksonia to kraj rozległy. Na południu opiera się o Góry Harzu, na północy obmywają go wody Morza Północnego. W mozaice krajobrazów są słynne przybrzeżne płycizny – watty, tajemnicze wrzosowiska Pustaci Lineburskiej i głębokie doliny, nad którymi króluje Brocken, znany z sabatów czarownic. Zabytków zliczyć nie sposób, a wszystko nanizane na koryto szeroko rozlewającej się Łaby, królowej niemieckich rzek.

Świadomi tak wielu atrakcji, gospodarze landu rekomendują 9 miejsc historycznych – Brunszwik, Celle, Getyngę, Goslar, Hameln, Hanower, Hildesheim, Lineburg, Wolfenbüttel oraz pomnik współczesnej motoryzacji – Autostadt w Wolfsburgu, których nie sposób pominąć podczas wycieczek i urlopów.

Wskazówka 1: Odkryj uroki Brunszwiku, zwiedź Muzeum Herzoga Antoniego Ulricha, jedną z najstarszych i największych ekspozycji sztuki w Niemczech!

Miasto nosi w herbie lwa – godło księcia Henryka z rodu Welfów, pod którego panowaniem rozwinęło się w XII w. tak, że weszło do związku hanzeatyckiego, stając się na długie stulecia jednym z centrów handlowych Europy. Sukcesy gospodarcze pociągnęły za sobą rozwój sztuki i nauki, który trwa do dziś. W 2007 r. społeczność międzynarodowa nadała Brunszwikowi tytuł ‘miasta nauki’. Upodobał też je sobie amerykański artysta i wystawił w 1999 r. zaskakująco barwny, zwariowany dom – Happy-Rizzi-House.

Wskazówka 2: Poznaj Celle – średniowieczne miasto z fantastycznie dekorowanymi drewnianymi domami i stadniną ogierów o 300-letniej tradycji!

Przed słynnym drewnianym Hoppenerhausem można stać godzinami, podziwiając elewacje budynku z 1532 r. udekorowane ornamentami i figuralnymi rzeźbami. To najstarszy dom spośród niemal 500 o typowej dla krajów niemieckich szachulcowej konstrukcji. Vis a vis Hoppenerhausu wystawiono osobliwą grupę mówiących latarni. Mają ludzkie kształty i reprezentują różne charaktery. Czujniki ruchu sprawiają, że gdy do nich podchodzimy zaczynają mówić. Nowatorskie Muzeum Sztuki, pierwsze na świecie czynne non-stop, zachwyca grą świateł i dźwięków płynących ze szklanej fasady. Granice między sztuką i rzeczywistością zacierają się. We wrześniu, na ulicach Celle odbywa się parada ogierów z miejscowej stadniny, założonej w 1735 r. przez Jerzego II – szalonego króla Anglii, elektora Hanoweru i pasjonata hippiki.

Wskazówka 3: Odwiedź Getyngę, ciesz się energetyczną atmosferą uniwersyteckiego miasta, zażyj uciech nocnego życia i oddaj bez reszty shoppingowi!

Kluczowe miejsce w mieście zajmują gmachy uniwersytetu, założonego w 1737 roku przez Jerzego II Hanowerskiego, w którym studiowało, prowadziło badania bądź wykłady – jak dotąd – 44 noblistów. Spacer ulicami jest przechadzką przez intelektualną historię Europy, bo wmurowano przy nich tablice upamiętniające 300 zasłużonych dla nauki postaci, związanych z miastem i uczelnią. Natomiast przed starym ratuszem stoi secesyjna figurka gęsiarki, bodaj najczęściej całowana dziewczyna na świecie – przez doktorantów z Getyngi – na szczęście. Miasto rozbrzmiewa muzyką podczas festiwali, słynie z nocnych klubów i dyskotek, w dzień zaś mami witrynami sklepów, prześcigających się okazyjnymi cenami i wyprzedażami.

Solarny motyw zdobniczy na zabytkowym domu w Goslar, fot. Paweł Wroński

Wskazówka 4: Nie omijaj Goslar – miasta cesarzy i królów, którzy tu polowali i osobiście doglądali wydobycia rud w kopalniach Rammelsbergu!

W wieńcu miasteczek usytuowanych u stóp Gór Harzu, Goslar przypadła najważniejsza rola, bo w okolicy wydobywano zasobne w kruszce rudy cynku, przynoszące obfite dochody skarbowi cesarstwa. Dlatego Fryderyk Barbarossa wzniósł tutaj rezydencję – Kaiserpfalz i, podobnie jak następcy, często w niej bawił. Świadectwem znaczenia i bogactwa miasteczka są wieże 47 kościołów i kaplic oraz mury fundowanych tu klasztorów. Dziś Goslar i nieczynne kopalnie wpisane są na listę UNESCO. Na rynku wygrywają górniczą melodię kuranty, a kręte uliczki biegną pośród szachulcowych domów, pokrytych dla ochrony przed deszczem płytkami łupków. Przez tysiąc lat na Rammelsbergu wydobyto 30 mln ton rudy. Jak to czyniono, pokazuje kopalniane muzeum i można skosztować „górniczej” strawy.

Wskazówka 5: Poznaj Hameln – miasto szczurów i szczurołapa! Być może się wzdrygniesz, ale zobaczysz, że szare stworzenie nie jest wcale takie straszne.

Nie ma obawy – szczury nie biegają po Hameln, są jedynie wyryte w bruku, by wskazywać dojście do interesujących obiektów. Wszystko za sprawą szczurołapa, który z zemsty za niewypłacone honorarium uprowadził z miasta dzieci, uwodząc je – podobnie jak szczury – dźwiękami fletu. O XIII-wiecznej legendzie opowiada inskrypcja na fasadzie renesansowej kamienicy Pied Piper Haus (Domu szczurołapa), w XIX w. Robert Browning napisał poemat, codziennie o godzinie 9:35 dzwonki na ścianie Domu Weselnego wygrywają melodię szczurołapa, od połowy maja do połowy września w każdą niedzielę odbywają się kostiumowe inscenizacje zdarzenia, a nad przepływającą pod miastem Wezerą, 7-metrową instalację Tańczącego szczura porusza wiatr (Tanzende Ratte).

Wskazówka 6: Odwiedź Hanower – zaskoczy cię nie tylko gigantycznymi terenami targowymi, ale również sztuką na najwyższym poziomie!

Niegdyś miasto hanzeatyckie, w latach 1714-1837 jako elektorat, a później królestwo Hanoweru w unii personalnej z Wielką Brytanią. Słynie dziś z największych na świecie  terenów targowych (466 tys. m2 powierzchni), muzeów i… zieleni. Imponujące, świetnie zachowane barokowe ogrody w Herrenhausen są wizytówką dolnosaksońskiej stolicy oraz tłem różnorodnych renomowanych festiwali, koncertów, przedstawień i iluminacji.

Wskazówka 7: Wstąp do Hildesheim by poznać godne cesarstwa skarby sztuki sakralnej i powąchać kwiat jedynej w swoim rodzaju róży!

Katedra w Hildesheim i kościół św. Michała powstały w czasach romańskich. Przez wieki, ich wnętrza zapełniły się bezcennymi skarbami. Skarbiec Katedralny mieści największa ich kolekcję w Niemczech. Niepowtarzalnymi zabytkami średniowiecza są także Drzwi Bernwarda z biblijnymi scenami z 1015 r. i Kolumna Chrystusa z 1020. Po murach katedry pną się pędy tysiącletniego różanego krzewu – prawdziwej osobliwości i symbolu miasta.

Targowisko pod ratuszem w Lineburgu, fot. Paweł Wroński

Wskazówka 8: Nie omijaj Lineburga, pulsującego wciąż życiem średniowiecznego miasta!

Satelita Hamburga jest bramą rozległych wrzosowisk – Pustaci Lineburskiej. Nad dachami góruje wieża jednej z najwspanialszych niemieckich katedr. Place tętnią targowym gwarem, a kręte uliczki prowadzą do romantycznych zaułków i przyjemnych knajpek.

Wskazówka 9: Skosztuj Jägermeistera w Wolfenbüttel!

Receptura legendarnego likieru z 56 ziół datuje się na rok 1934. W Wolfenbüttel produkuje się i rozlewa ten rozgrzewający, zdrowy trunek. Stąd też eksportuje się go do 80 innych krajów.

Wskazówka 10: Poznaj w Wolfsburgu tajniki motoryzacji!

Aby uniknąć przesytu pamiątkami przeszłości, zajrzyjmy do Wolfsburga, siedziby koncernu Volkswagena. To miasto z desek kreślarskich, zbudowane pod koniec lat 30. XX w. Gospodarujący w nim koncern stworzył Autostadt – wyjątkowy park tematyczny, w którym rozrywka, sztuka i motoryzacja tworzą fascynujący świat sztuki i techniki. Jego motto brzmi: „Człowiek, samochód i to, co go porusza!”. Skojarzenie z charakterem kluczowej atrakcji budzi także główna handlowa promenada, nazwana – nomen omen – Porschestraße.


Więcej informacji: www.9staedte.de

Wskazówka ‘+’: Zwiedzanie Dolnej Saksonii, choćby w weekendy, umożliwią codzienne rejsy lotnicze do Hanoweru – LOT uruchamia je 4 czerwca 2018!


Tekst przygotowany do magazynu „Świat Podróże Kultura”, do numeru z czerwca 2018

0 komentarzy dotyczących “Kierunek: Dolna Saksonia

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: