Europa Polska Stolica zachwyca

Józef Chełmoński w Radziejowicach

Józef Chełmoński był częstym gościem pałacu w Radziejowicach, zwłaszcza po 1887 roku, gdy  zamieszkał w pobliskiej Kuklówce, gdzie spędził 25 ostatnich lat życia.

Przyjaźnił się z Edwardem Krasińskim, właścicielem radziejowickiego majątku, a genius locci rozległego przypałacowego parku uwiecznił pędzlem u schyłku XIX stulecia. Gospodarz tak go opisał w książce zatytułowanej ‘O Radziejowicach i ich gościach niektórych’: „Józef Chełmoński był mistykiem w sztuce, którą żywiołowo odczuwał wszelkimi instynktami swego bogatego zrozumienia i spostrzegawczości. Naturę kochał, wypatrywał ją i chwytał na gorącym uczynku, spijając tajemnice jej czaru, jak rosę niebieską, wdychał pełną piersią jej boskie zapachy, wchłaniał w duszę jej kształty barwy, jej ciszę lub niepokój”.

Otwierając w roku 2012 galerię jego malarstwa w pałacowych wnętrzach, nawiązano do tamtych czasów. Zgromadzone płótna, fotografie i osobiste pamiątki tworzą dziś największą w Polsce kolekcję poświęconą pamięci wybitnego malarza. Nie ma w niej wprawdzie powszechniego znanego „Babiego lata”, ale są liczne dzieła, nierzadko nigdzie wcześniej nie wystawiane.

Józef Chełmoński (1849-1914) był jednym z najwybitniejszych reprezentantów nurtu określanego w malarstwie mianem ‘polskiego realizmu’.

Tworzące radziejowicką galerię obrazy pędzla Józefa Chełmońskiego pozyskano z kolekcji Muzeum Narodowego oraz od prywatnych kolekcjonerów. Część prac nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie.

Reprezentacyjna klatka schodowa radziejowickiego pałacu, fot. Paweł Wroński

Józef Chełmoński w Radziejowicachwww.palacradziejowice.pl

Kuklówka Radziejowicka leży około 5 km na południowy zachód od Radziejowic, nad Pisią Tuczną. Tam, w głębi parceli, przy drodze/ulicy  Józefa Chełmońskiego, pod nr 36 znajduje się dom, w którym malarz mieszkał przez 25 lat (nazywa się go szumnie ‘dworem Chełmońskiego’).

3 komentarze dotyczące “Józef Chełmoński w Radziejowicach

 1. Według nas najpiękniejsza nazwa rzeki w Polsce:) Pozdrawiamy

  Polubienie

 2. O rzeczce Pisi jako atrakcji turystycznej Zachodniego Mazowsza: http://www.turystycznemazowsze.pl/article.php?aid=204

  Polubienie

 3. Radziejowice leżą nad rzeczka Pisią Gągoliną, nazywaną niegdyś Radziejówką. Za czasów Chełmońskiego Pisia była ozdobą krajobrazu Mazowsza w rejonie Żyrardowa i Mszczonowa. Dziś znalazłem następujący passus nt. jej czystości.
  Pisia Gągolina
  Pisia jest prawym dopływem Bzury o długości około 58 km. Powstaje z połączenia dwóch rzek: Pisi Gągoliny oraz Pisi Tucznej. Źródła obu zlokalizowane są na Wysoczyźnie Rawskiej, w okolicach Mszczonowa, a ujście w okolicy Sochaczewa. Pisia jest głównym źródłem poboru wody do celów przemysłowych w Żyrardowie, oraz głównym odbiornikiem ścieków z miasta. Ze względu na znaczne wahania przepływów, wzdłuż biegu Pisi wybudowano liczne zbiorniki wodne. Do największych z nich należą: stawy w Grzegorzewicach i Radziejowicach, Zalew Hamernia oraz Zalew Żyrardowski. Według oceny WIOŚ z 2013 elementy fizykochemiczne klasyfikowały wody Pisi jako poniżej stanu dobrego (przekroczone stężenia fosforanów, azotu Kjeldahla, BZT5), natomiast na podstawie elementów biologicznych Pisię Gągolinę sklasyfikowano jako IV klasę, Pisię Tuczną jako III (ze względu na niskie wartości indeksu okrzemkowego). Ogólnie, w 2013 roku, stan ekologiczny wód Pisi Gągoliny oceniono jako słaby, natomiast stan ekologiczny wód Pisi Tucznej oceniono jako umiarkowany.
  Na podstawie programów ochrony środowiska dla powiatów Grodziskiego i Żyrardowskiego, jako główne przyczyny złego stanu wód Rokitnicy należy wymienić
  – zanieczyszczenia komunalne z obszarów nieskanalizowanych
  – nieoczyszczone spływy wód deszczowych z terenów zurbanizowanych
  Do najważniejszych obiektów gospodarki komunalnej w zlewni Pisi (wg monitoringu oczyszczalni ścieków prowadzonego przez WIOŚ Warszawa) należą zrzucające ścieki oczyszczone do Pisi Gągoliny: fabryka ceramiki budowlanej w Radziejowicach, Dom Pracy Twórczej w Hamerni, oczyszczalnia ścieków komunalnych „Żyrardów”. W dolnym odcinku Pisia jest odbiornikiem ścieków oczyszczonych z oczyszczalni komunalnej w Teresinie, Rokotowie oraz z oczyszczalni zakładowej mleczarni Bakoma (http://wody.hydrologia.net/portfolio_page/pisia-gagolina/).
  Fanpejdż rzeki Pisi: https://pl-pl.facebook.com/Rzeka.Pisia

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: