Europa Polska

Lubelska impresja od Jagiełły do Kozidrak

Lublin – metropolia naszego wschodniego pogranicza zachwyca historią, zabytkami, kusi różnorodnymi imprezami. Postacie króla Władysława Jagiełły i współczesnej piosenkarki Beaty Kozidrak spinają symboliczną klamrą ponad 700-letnie dzieje miasta.

W 2017 roku, Lublinowi stuknęło 700 lat. Kluczowym jednak wydarzeniem, u zarania miejskich dziejów grodu z kozą w herbie, było przybycie pół wieku po lokacji Władysława Jagiełły. Miasto położone mniej więcej po środku drogi między Krakowem i Wilnem, na skrzyżowaniu dawnych szlaków handlowych stało się oczkiem w głowie pierwszego z Jagiellonów. Pomny, że to właśnie tam panowie polscy okrzyknęli go w 1385 roku swym władcą, obdarowywał Lublin przywilejami handlowymi, które legły u podstaw wielowiekowej prosperity miasta. W 1418 roku ukończono też najwspanialsze dzieło jakie z woli Władysława Jagiełły ozdobiło Lublin. Skromna z pozoru Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Królewskim w Lublinie jest arcydziełem XV-wiecznej sztuki. Jej ściany pokrywają bowiem wspaniałe, niepowtarzalne w skali całej Polski freski w stylu bizantyńsko-ruskim.

W 1569 roku, z tych samych powodów dla których Jagiełło tak często gościł w Lublinie, w mieście zawarto akt Unii Lubelskiej, w wyniku którego Polska i Litwa związały się mocniej niż tylko poprzez osobę władcy. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów – w owym czasie pierwsza z europejskich potęg. Połączone kraje przetrwały jeszcze dwa wieki dziejowych burz, a interkulturowy kontekst uczynił z Lublina kluczową metropolię pogranicza Polski, Litwy i Rusi. W 2019 roku Lublin obchodzi uroczyście 450-lecie tego wydarzenia.

Szczególną atmosferą miasto wciąż zachwyca, a błąkającego się po zaułkach starówki ducha przeszłości czuć tutaj niemal fizycznie. Tę niezwykłą atmosferę doceniają filmowcy. W Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmanna, w Kaplicy Trójcy Świętej przysięgał zdusić kozacką rewoltę filmowy książę Jeremi Wiśniowiecki. Lublin zamienił się w nieznane z nazwy miasto na kresach w filmie „Wiosna 1941” w reżyserii Uri Barbasha. Tu kręcono sceny do serialu „Czarne Chmury”, wielokrotnie miasto stawało się starą Warszawą, Krakowem, Wilnem, Paryżem… Niezależnie jednak od tego jakie szaty przywdziewa, Lublin jest przede wszystkim sobą. Ma niepowtarzalny klimat i żyje. Jest miastem akademickim, miastem kongresów i festiwali. Urodzili się tutaj m.in. Bohdan Łazuka, Zbigniew Hołdys i jedna z pierwszych dam polskiej piosenki – Beata Kozidrak.


 


Wszystko o Lublinie: www.lublin.eu
Lublin Władysława Jagiełły: www.teatrnn.pl
Sławni ludzie urodzeni w Lublinie: www.biografia24.pl
Miejskie atrakcje i propozycje zwiedzania opracowanymi przez lokalnych przewodników trasami: www.przewodnik.lublin.eu
Fanpage turystyczny Lublina na Facebooku: www.facebook.com


Materiał publikowany na łamach magazynu Świat Podróże Kultura, w numerze marzec/kwiecień 2019 na str. 44 (www.magazynswiat.pl)

0 komentarzy dotyczących “Lubelska impresja od Jagiełły do Kozidrak

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: