Europa Polska

Oblicza Torunia – sport i sztuka

Z pewnością wszyscy wiecie, że Toruń jest miastem Kopernika i szczyci się tysiącem budowli z gotyckiej cegły. Ale czy fascynacja przeszłością nie przesłania nam atutów współczesnych? Przecież Toruń żyje! Jest miastem sportu i kultury – wystaw i festiwali!

Miasto sportu
W grudniu 2018 roku toruńska delegacja odebrała w Parlamencie Europejskim w Brukseli flagę Europejskiego Miasta Sportu 2019. Jako piąte w Polsce, miasto dołączyło do grona wyróżnionych tym tytułem przez European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES Europe). Międzynarodowa komisja doceniła bogatą infrastrukturę sportową, na którą składają się: Toruński Ośrodek Sportu, Przystań Toruń, Centrum Sportowo-Rekreacyjne, Stadion Miejski (lekkoatletyczny i piłkarski) im. Grzegorza Duneckiego oraz Motoarena Toruń imienia Mariana Rosego. Ostatni obiekt obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Nawiązuje do bogatych toruńskich tradycji żużla, sięgających lat 30. XX wieku, a obecnie jest jedną z najnowocześniejszych aren żużlowych na świecie. Wszystko za sprawą wyjątkowego toru wyścigowego, przy którego konstruowaniu udzielały się takie znakomitości czarnego sportu jak Ole Olsen czy Per Jonsson. Niepowtarzalny owal długości 325 m o nachyleniu 4% na prostych i 7% na łukach, umożliwia zawodnikom uzyskiwanie niebywałych wyników. Póki co, rekord toru należy do członka miejscowej drużyny Get Well Toruń, Jacka Holdera. W 2017 roku osiągnął on czas 56,50 sek. Emocje fanów sięgają zenitu – to i kiedy uzyska lepszy czas? Szczególna okazja nadarzy się w tym roku, 27 lipca. Na toruńskiej arenie rozegrana zostanie wtedy jedna z czterech finałowych rund Speedway Euro Championship. Spośród uczestników tych zawodów wyłoniony zostanie mistrz kontynentu w czarnym sporcie. Kibice żużla mogą już szykować się na wielkie widowisko, zaledwie 6 km od toruńskiej starówki!
www.speedway.torun.pl

Żużel na Motoarenie w Toruniu (zdjęcie pochodzi z serwisu sportowego TV)

Miasto sztuki
Prawdziwą ucztę dla zmysłów zapowiadają organizatorzy wydarzenia z innego niż sport bieguna. Od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku, Toruń będzie gościć wybitną przedstawicielkę sztuki współczesnej, ikonę performansu, Marinę Abramović. Jej wystawa DO CZYSTA / THE CLEANER jest etapem europejskiego tournée artystki, zorganizowanego przez Moderna Museet ze Sztokholmu, Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (CSW) będzie jedynym miejscem w naszej części Europy, uwzględnionym w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Na retrospektywną wystawę złoży się około 120 dzieł artystki – od prac z lat 60. XX wieku po współczesne realizacje. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović i zaprezentują je na żywo podczas pokazów. Można też będzie osobiście spotkać artystkę, która zagości w Toruniu podczas marcowego wernisażu.
www.csw.torun.pl

Plakat anonsujący wystawę ikony performasu w CSW w Toruniu

Pełen kalendarz toruńskich wydarzeń w 2019 roku: www.torun.pl


Materiał publikowany na łamach magazynu Świat Podróże Kultura, w numerze marzec/kwiecień 2019 na str. 48 (www.magazynswiat.pl)

3 komentarze dotyczące “Oblicza Torunia – sport i sztuka

  1. Dla zainteresowanych – poświęcony artystce artykuł Agaty Iżykowsiej z 2015: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/marina-abramovic-sztuka-myslenia/

    Polubienie

  2. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” (http://wyborcza.pl/7,112588,24532383,marina-abramovic-w-toruniu-zapomnijcie-na-chwile-o-egzorcyzmach.html?disableRedirects=true): Ciasny tłum na wernisażu w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu witał 8 marca Marinę Abramović jak idolkę, ignorując różańcową demonstrację na zewnątrz galerii. Artystka podzieliła się z zebranymi kilkoma uwagami o sztuce, podkreślając wagę wolności twórczej. – Płakanie jest OK. Moje prace są emocjonalne – powiedziała na koniec.

    Wystawa słynnej perfomerki obudziła w Toruniu demony niezrozumienia, ciekawy artykuł w tej sprawie na łamach „Rzeczpospolitej”: https://www.rp.pl/Sztuka/190309511-Czy-TVP-zrobi-z-Abramovic-satanistke.html

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: