Kim był Józef Sendecki? Śpiewakiem z zawodu, skrzypkiem z talentu, reżyserem operetek w związku z sytuacją teatrów operowych i – zapewne – z umiejętnościami organizacyjnymi, a wreszczie malarzem – z pasji. Jakim był człowiekiem pokazują jego obrazy, choć z racji odmiennego odbioru, interpretacje mogą być zgoła odległe od siebie.
Ponadto, zachowało się jeszcze trochę dokumentów – zdjęcia, wycinki prasowe, programy spektakli i licencja na „dorożkę samochodową” ważna na rok 1927. Ba, jest nawet odręcznie spisywany życiorys, ale tylko 4 kartki ze szkolnego zeszytu. Narracja zresztą przerywa się dość szybko, i – w efekcie – poznajemy tylko okres pobierania nauk Czy zawarte w dokumentach informacje rzucą więcej światła na postać bohatera cyklu „Tenor z pędzlem i paletą”? Jeśli nie… trudno, dokumenty, same w sobie, też są ciekawe.
Obrazy pędzla Józefa Sendeckiego oraz garść dokumentów już wkrótce na wystawie jego twórczości w Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki. Wernisaż odbędzie się 21 marca 2019 roku w lokalu Galerii pry Działdowskiej 8a w Warszawie.
Fundacja „Skarbnica Sztuki”
portal: www.skarbnicasztuki.com
fanpage: www.facebook.com
Biografia Józefa Sendeckiego: www.encyklopediateatru.pl
Józef Sendecki w blogu: www.pawelwronski.blog, Tenor… (cz. 1), Tenor… (cz. 2), Tenor… (cz. 3) oraz Tenor… (cz. 4)
Pingback: Sendeckiego nastrojowe sceny rodzajowe – Paweł Wroński