Nasi południowo zachodni sąsiedzi mają ich ponad sto. Wznoszone były od średniowiecza po wiek XIX, dziś są odrestaurowane, a jeden wspanialszy od drugiego.
Każdego roku podziwia je 5,5 mln turystów. Jeśli ich jeszcze nie widzieliście, popatrzcie tylko na trzy odwiedzane najchętniej. Pierwsze miejsce dzierży Český Krumlov, o którym opowiada poniższy film (narracja po czesku, ale przy odrobinie samozaparcia wszystko bez trudu zrozumiecie 🙂 ).
Český Krumlov – forteca nad Wełtawą
Miasteczko zajmuje niewielką przestrzeń wykrojoną dwoma zamaszystymi meandrami Wełtawy. Domy tłoczą się, wyznaczając kręte uliczki. Ponad opadającym wprost do rzeki skalnym urwiskiem pyszni się zamek, potęgą i przepychem konkurujący z powodzeniem z praskimi Hradczanami. Jego charakterystycznym elementem jest potężna renesansowa wieża pokryta barwnym sgraffito. Natomiast ozdobą bezcennej kolekcji pamiątek przeszłości zgromadzonych na zamku jest złota kareta, którą w 1638 r. książę Jan Antonín I. z Eggenbergu udał się do Rzymu na spotkanie z papieżem Urbanem VIII.

Lednice – sekrety rozległego ogrodu
Lednice leżą na Morawach, nad Dyją. Rzeczka wyznacza granicę z Austrią. Od średniowiecza właścicielami tutejszych dóbr był książęcy ród Liechtensteinów. Jego przedstawiciele dokonywali wielokrotnie przekształceń miejscowego zamku, pozostawiając ostatecznie współczesnym neogotycką rezydencję, otoczoną 200-hektarowym parkiem. Jego alejki prowadzą do malowniczych pawilonów, m.in. oranżerii, świątyni Apollina, ruin pałacyku myśliwskiego i wysokiego na 60 m mauretańskiego minaretu, z którego roztacza się wspaniały widok na całe założenie. Warto pamiętać, że ten sam park otacza też drugi należący do kompleksu pałac – w Valticach. Mieści się tam Narodowe Centrum Winiarskie, a to doskonała okazja, by skosztować najlepszych czeskich win.

Hluboká – majestatyczny biały zamek
Podobnie jak Český Krumlov, Hluboká rozsiadła się nad Wełtawą. Miejscowy zamek wzniesiony przez Przemyślidów wielokrotnie zmieniał właścicieli, a ci, przebudowując go nadawali mu modny kostium. Aż wreszcie, znużony przebudowami książę Jan II Adolf kazał w latach 30. XIX wieku zamek zburzyć i wzniósł na jego miejscu nowy, nawiązujący neogotycką architekturą i stylem dekoracji do rezydencji angielskich królów w Windsorze. Biały, majestatyczny gmach otacza teraz park równie rozległy jak w Lednicach, a oprócz ukrytych w zieleni romantycznych pawilonów, zwiedzających zachwycają zgromadzone w zamkowych wnętrzach obrazy, gobeliny, dawna broń, finezyjna porcelana i szkło.

O czeskich zamkach przeczytacie po polsku na stronach: www.navtur.pl
Materiał publikowany na łamach magazynu Świat Podróże Kultura w numerze marzec/kwiecień 2019 na str. 6 (ściągnij zeszyt w formacie pdf —> www.magazynswiat.pl)
0 komentarzy dotyczących “Zamki, wielki skarb Czeskiej Republiki”