Europa Polska Stolica zachwyca

Gród w Błoniu albo Łysa Góra

Gród w Błoniu widać z drogi łączącej Warszawę z Sochaczewem po stronie północnej (prawej). Któż jednak skoncentrowany na prowadzeniu pojazdu przywiązuje wagę do pokrytego trawą pagórka! Tak niepozornie wygląda z oddali dawny średniowieczny gród.

Nie mogłem wprost uwierzyć, że GPS zasugerował skręt w prawo w drogę, wyglądającą jak dojazd od bazy samochodowej niedługo po tym jak minąłem zieloną tabliczkę z napisem Błonie. A jednak… z tym, że dojazd do bazy kończył się po jakiś 100 m przy bramie, dalej zaś droga z bruzdami wyrytymi kołami rolniczych maszyn ciągnęła się hen, w zaorane pola. Zostawiliśmy samochód i poszliśmy w kierunku doskonale widocznego pagórka. Z bliska okazuje się jednak, że to nie tyle pagórek, ile zatarty już dziś mocno, zamknięty owal dawnych wałów obronnych.

Badania archeologoczne, które tu prowadzono na początku lat 50. XX w. i powtórzono jeszcze na początku 70., wykazały, że był to gród książęcy (kasztelania), pełniący funkcje administracyjne i obronne w tej części Mazowsza. Odkopano trochę średniowiecznych artefaktów, ślady działalności miejscowych rzemieślników oraz – co najciekawsze – fragmenty ceglanej budowli mieszkalnej (palatium) z czasów Konrada I Mazowieckiego lub jego syna Siemowita. To ostatnie odkrycie stawia mazowieckie stanowisko archeologoczne na jednym z czołowych miejsc w Polsce. Rekonstrukcję grodu oraz znalezione przez archeologów przedmioty można teraz oglądać w Muzeum Ziemi Błońskiej (www.blonie.pl).

 

Grodzisko ma owalny kształt. Rozsiadło się w terenie ok. 100 x 120 m. Różnica miedzy szczytem wału obronnego, a poziomem łąk sięga 10 m. Wały budowano niegdyś z belek zbijanych niczym skrzynie, wypełnionych ziemią, zebranymi z łąk kamieniami i pniakami ściętych drzew. Z czasem drewno murszało, a wał przypominający coraz bardziej naturalne wzniesienie, porastała trawa. W centralnej części po południowej stronie wału błońskiego grodu znajduje się jeszcze „stożek” oddzielony dodatkowym wałem ziemnym i fosą. Widać także częściowo zachowane półkole potrójnego wału obronnego oraz przebieg fos między jego pierścieniami. Od strony północnej, nad uregulowaną dziś Utratą rozciągały się mokradła, broniąc dodatkowo dostępu do grodu.

 


Więcej o grodzie w Błoniu: www.zabytek.plwww.ktpzg.pttk.plwww.blonie.pl

0 komentarzy dotyczących “Gród w Błoniu albo Łysa Góra

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: