Stolica zachwyca

Kamienice w Al. Jerozolimskich

W południowej pierzei Al. Jerozolimskich, na odcinku wyznaczonym odrestaurowanym hotelem „Polonia Palace”, a gmachem Mariotta wznoszą się imponujące kamienice przyciagające wzrok eklektyczną, bądź secesyjną dekoracją elewacji.

Ponieważ obok mieszkań i odchodzących w przeszłość interesów, nawet tak ciekawych jak Fotoplastikon warszawski (www.fotoplastikonwarszawski.pl), we wnętrzach tych efektownych kamienic kryją się biura i siedziby licznych firm, które chętnie inwestują w modernizację,  zabytkowe kamienice odzyskują świetność. W efekcie te z zachowanym i zrewitalizowanym ponad stuletnim wystrojem, sąsiadują z rozwiązanymi na wskroś nowocześnie budynkami. Obie strategie dają równie ciekawe, acz odmienne efekty. Kolejne, takie jak widoczne na ostatnim zdjęciu galerii, jeszcze czekają na odnowienie bocznych elewacji.

 

Budynek pod nr 51 to tzw. Kamienica Hoserów. Wzniesiona w latach 1904-1905 należała do rodziny, której sławę i majątek przyniosło urządzanie warszawskich parków i ogrodów. Z racji profesji właścicieli w dekoracji pojawiają się motywy florystyczne – wprost idealnie dopasowane do secesyjnej estetyki.

 

Jeśli chodzi o użytkowników kamienicy pod numerem 53, to na uwagę zasługuje fakt, że mieści się tam Synagoga Ec Chaim (reformowana), działająca w obrębie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Tworzą ją osoby identyfikujące się z reformowanym nurtem judaizmu lub pragnące, pozostając osobami świeckimi, uczestniczyć w nieortodoksyjnym życiu żydowskim. Modlitwy i spotkania tej grupy odbywają się w centrum Warszawy dzięki hojności Fundacji Ledor Wador, która od początku, czyli od 2006 roku wspiera ruch Ec Chaim (www.warszawa.jewish.org.pl).

 

Zdjęcia wykorzystane w materiale pochodzą z podwórza restaurowanej właśnie w Al. Jerozolimskich kamienicy nr 51 oraz z sąsiedniej – nr 53.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy dotyczących “Kamienice w Al. Jerozolimskich

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: