Europa Malta Spuścizna joannitów

Filfla – najmniejsza z Wysp Maltańskich

Z klifów Dingli i z rejonu Blue Grotto na Malcie widać niewielką samotną wysepkę z podciętym urwistymi klifami wybrzeżem. Nosi nazwę Filfla, ma zaledwie 2,5 ha powierzchni i jest najdalej na południe wysunięta w archipelagu Wysp Maltańskich.

Brzegi Filfli opadają do morza urwiskami dochodzącymi do 60 m wysokości. Rzucając się w oczy, wysepka budziła w przeszłości mistyczne emocje. Jak głosi legenda powstała, gdy aniołowie wyrwali na rozkaz Boga szmat ziemi zamieszkałej przez grzeszników w wiosce Qrendi. Tam gdzie żyli powstała wówczas rozległa depresja Il-Maqluba, a na morzu wyspa, na której nie da się zamieszkać.

Filfla – widok z promenady w rejonie Blue Grotto (na 1. planie iż-Żurrieq), fot. Paweł Wroński

W grocie, w jednym z urwistych klifów Filfli założono, w 1343 roku kaplicę. Zniszczyło ją trzęsienie ziemi w 1856 roku. Ocalał jednynie obraz Madonny, który tam przechowywano, bo przeniesiono go około 150 lat przed kataklizmem do kościoła św. Katarzyny w Żurrieq.

Wysepka oddalona o 5 km od wybrzeża Malty w Żurrieq, jest najdalej wysuniętą na południe w archipelagu Wysp Maltańskich. Niezamieszkała i niedostępna dla turystów stanowi dziś rezerwat przyrody.

Wyspę Filfla widać z Klifów Dingli – najwyższych na Malcie, fot. Paweł Wroński

 

Na wysepce ma ochronne stanowisko nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus) – niewielki ptak, spotykany w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego i na Atlantyku. W okresie lęgowym gnieździ się na wyspach wolnych od drapieżników, np. szczurów. Nawałnik (ang. petrel), odnotowany jest w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. W związku z tym, na terytorium UE wyznaczono 130 obszarów ochronnych, należących do sieci Natura 2000.

 

Filfla widziana z łodzi z odległości około 5 km – spod Błękitnej Groty, fot. Paweł Wroński

Filfla: www.guidememalta.com
Nawałnik burzowy: www.oldredlist.iucnredlist.org

1 komentarz dotyczący “Filfla – najmniejsza z Wysp Maltańskich

  1. Pingback: Najstarsze budowle na Malcie – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: