Europa Malta Spuścizna joannitów

Rotunda w Moście – świątynia cudów

Wzniesiona w XIX wieku świątynia z miasteczka Mosta jest wyjątkowym dziełem inżynieryjno-architektonicznym, ponieważ przykryto ją jedną z największych na świecie kopuł. Wprawdzie różne źródła plasują ją na odmiennych miejscach w rankingu, faktem pozostaje, że kopuła o wewnętrznej średnicy 54 m i wysokości ponad 60 m, robi wrażenie.

Ponadto, w czasie II wojny światowej miało tutaj miejsce zdarzenie, które mieszkańcy uznali za cud boski. Otóż, podczas mszy, do zatłoczonego wnętrza wpadła bomba. Szczęśliwie jednak nie wybuchła. Co więce,j druga ześlizgnęła się po czaszy kopuły i eksplodowała na zewnątrz, nie czyniąc nikomu większej szkody. Zaiste cudowne – jak na wojenną zawieruchę – wydarzenie.

Z budową świątyni Wniebowzięcia Matki Boskiej, zwanej potocznie i nieco z angielska – Mosta Dome, a przez autochtoniczną ludność Ta’ Ziri, wiąże się ciekawostka – wznosząc kościół, niejako obudowano nim starszą świątynię, którą przed uroczystym otwarciem nowej rozebrano. Bazylikę w Moście zaprojektował maltański architekt Giorgio Grognet de Vassé. Prace rozpoczęte po 1830 roku trwały 27 lat, uczestniczyli w nich gorliwie mieszkańcy miasteczka.

 

Giorgio Grognet de Vassé miał święcenia kapłańskie, co nie przeszkodziło mu uczestniczyć w stopniu oficerskim w wyprawie Napoleona do Egiptu. Zasłynął jednak nie jako żołnierz, ale jako znawca klasycznej literatury, a co najważniejsze – odkrywca megalitycznych struktur (Ġgantija oraz Ħaġar Qim). Nawiązując do tych odkryć, opracował i opisał w książce teorię, jakoby Malta była pozostałością mitycznej Atlantydy.

 

Imponujący efekt zwiększa wystrój świątyni. Oprócz dekoracyjnego motywu na kopule, wzrok przyciągają stacje drogi krzyżowej i postacie świętych rozmieszczone w niszach między kaplicami – wszystkie z nadnaturalnej wielkości rzeźbionymi realistycznie, ocierającymi się wręcz o kicz, postaciami. Ten ostatni efekt jest dość powszechny na Malcie, w kraju z 470 tys. ludności (68 gmin), gdzie do dyspozycji wiernych pozostaje niemal 350 świątyń i ponad 200 kaplic. Świątynia w Moście należy do najsłynniejszych obiektów sakralnych wzniesionych na maltańskich wyspach i jest chlubą kraju (listę obiektów sakralnych wraz z godzinami nszy podaje portal z godzinami mszy świętych na wyspach Malta i Gozo: www.quddies.com.mt).

Portyk wsparty na potężnych jońskich kolumnach przywodzi na myśl skojarzenie z rzymskim Panteonem. I słusznie, bo projekt świątyni nawiązywał do pompatycznych wzorców. Poprzedni bowiem kościół (wzniesiony w XVII wieku według projektu Tommaso Dingli´ego, uwiecznionego w nazwie najwyższych maltańskich klifów architekta i rzeźbiarza), był już za mały dla rosnącej populacji miejscowej społeczności i… jej ambicji.

 


Mosta Dome: www.malta.com

0 komentarzy dotyczących “Rotunda w Moście – świątynia cudów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: