Europa FFB Malta Spuścizna joannitów

300 tysięcy jaj i potrawka z królika

To tylko dwie kluczowe z wielu atrakcji jakie kryje małe maltańskie miasto Mġarr. Usytuowane w północno zachodniej części wyspy Malty, zamieszkałe przez około 3 tysiące mieszkańców, pozostaje w cieniu szerzej znanych atrakcji wyspiarskiego kraju.

Zacznijmy od porównania z Mostą i jej słynną bazyliką, przykrytą rekordowo wielką kopułą. Gdy budowano kościół w Mġarrze, też pokryto go potężną kopułą. I podobnie jak w Moście, świątynia powstała dzięki zaangażowaniu i pracy mieszkańców. W Moście mówi się jednak więcej o architekcie, który zaprojektował kopułę, było nie było inżynieryjny majstersztyk, zaś w Mġarrze przytacza się zazwyczaj anegdotę o źródle funduszy, które u progu XX wieku umożliwiły realizację przedsięwzięcia. Ponoć żeby je zdobyć parafianie sprzedali 300 tysięcy kurzych jaj (jak łatwo policzyć – po 100 jaj na głowę mieszkańca, a jeśli było ich wtedy jeszcze mniej, to więcej) oraz ogromną ilość drobiu i królików, z których przyrządzania Mġarr słynie zresztą po dziś dzień.

Ba, to właśnie skuszeni potrawką z królika, którą ponoć tam przygotowują najlepiej, trafiliśmy do miejscowej restauracji „United”. Zmierzając na kolację, ‚która nam się po prostu należała‚, przyjrzeliśmy się kościołowi. Niby tylko „przy okazji”, ale jednak. Od razu też – zapewne nie nam pierwszym – podobieństwo do starszej nieco świątyni z Mosty, rzuciło się w oczy. Podobnie jak tam, kolumnowy portyk (jest nieco skromniejszy), flankują dwie wieże dzwonnice, a nawę o planie rotundy przykrywa potężna kopuła. Może nie aż tak wielką jak w Moście, ale z pewnością – w skali świątyni – również imponującą.

Mġarr – kościół parafialny z początku XX wieku, fot. Paweł Wroński

A jeśli jeszcze kiedyś zawitam do Mġarru, to najchętniej w połowie sierpnia, ponieważ wtedy z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbywają się uroczystości, na które ściągają tumy z całej Malty.


Mġarr: www.lovinmalta.com
Żyrandole z mġarrskiej fary i innych świątyń Malty: www.maltachandeliers.com
Bar & Restaurant „United” w Mġarrze (m.in. aktualne menu i ceny): www.united.com.mt

1 komentarz dotyczący “300 tysięcy jaj i potrawka z królika

  1. Pingback: Najstarsze budowle na Malcie – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: