Europa Słowacja

Strečno w maju, w dzień pochmurny

Zamek u wylotu przełomu Wagu w Małej Fatrze ma średniowieczny rodowód i długą historię, wypełnioną nazwiskami możnych węgierskich rodów, które nim władały.

Zamek, jako atrakcja turystyczna związany jest z Małą Fatrą (Malá Fatra), atrakcyjnym pasmem górskim, należącym do północnych Karpat wewnętrznych. Region, w którym się wznosi, przecina rzeka Wag (Váh), w związku z czym Słowacy nazywają go Považie. Wieś Strečno położona jest na wysokości 360 m, a jej historia znana jest od pierwszych kronikarskich zapisów z 1321 roku. Dzieje zamku wpisują się w nią najciekawszymi kartami.

Wzniesiona na skale, opadającej stumetrowym urwiskiem w nurt rzeki, forteca robi wrażenie, choć jest zrujnowana. Zamkowa, 400-letnia epopeja zakończyła się po upadku powstania panów węgierskich przeciw Habsburgom. Zbrojne ruchy antyhabsburskie na Węgrzech miały miejsce w latach 1672−1685, bo powstańców – poza chęcią zrzucenia cesarskiego władztwa – łączyło ewangelickie wyzwanie. Cesarstwo zaś, przy całym religijnym liberalizmie Habsburgów, było rzymskokatolickie. Na czele stanął książe Imre Thököly, a że zamek był wówczas własnością jego poleczników, zwycięskie wojska cesarskie spaliły fortecę. Strečno już się z ruin nie podniosło.

W połowie lat 90. zamek w Strečnie wykorzystali filmowcy, kręcąc w nim kluczowe sceny obrazu „Dragonheart” (u nas emitowanego pt. „Ostatni Smok”). Tak zamek trafił na łamy historii kina, gdyż tytułowy smok – głosu udzielił mu Sir Sean Connery – był jednym z pierwszych tak precyzyjnie animowanych bohaterów filmowych. Co ciekawe, przygotowując się do realizacji, wykonano szereg zdjęć rejestrujących wyraz i mimikę twarzy brytyjskiego gwiazdora srebrnego ekranu, aby animatorzy mogli smoka jak najbardziej do niego upodobnić. W 1997 film w reżyserii Roba Cohena nagrodzono Oscarem za najlepsze efekty specjalne.

Strečniansky hrad wznosi się na skale w zwężeniu doliny Wagu nazywanym Streczniańskim Przesmykiem. Geograficznie, w południowo zachodniej części Małej Fatry zwanej Lúčanská Fatra (Veľká lúka, 1476 m). Na wschód od przełomu Wagu wznosi się część wyższa i krojobrazowo znacznie bardziej zróżnicowana nazywana Krivánska Fatra (Veľký Kriváň, 1709 m). Krywańska, czyli wschodnia część pasma objęta jest ochroną – Národný park Malá Fatra. Wieś Strečno leży w najniższym miejscu Małej Fatry – niemal 1400 m poniżej najwyższego szczytu pasma.

Niemal u stóp zamku znajduje się przystań promowa, skąd rusza przeprawa do położonej na drugim brzegu wsi Nezbudská Lúčka. Przeprawa (Kompa: www.kompastrecno.sk), czynna jest latem w godzinach: 7:00–20:00, a zimową porą – od 7:00 do zmierzchu


Strečniansky hrad: www.slovakia.travel oraz www.visitslovakia.com
Strečno (wieś na Poważu i jej atrakcje): www.strecno.sk

0 komentarzy dotyczących “Strečno w maju, w dzień pochmurny

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: