Europa Słowacja

Bobrov i kalwaria z widokiem

Bobrov to niewielka wioska na słowackiej Orawie, nieopodal Namestova, po północnej stronie Orawskiego Jeziora, od którego oddziela ją łagodny wał wzgórza Zavrch (666 m).

Grzbietem, w cieniu starych lip biegnie polna droga, przy której wznosi się kaplica Wniebowzięcia Marii Panny. Stamtąd zaś roztacza się oryginalna karpacka panorama z taflą jeziora orawskiego (Vodná nádrž Orava) i piętrzącymi się wokół górskimi pasmami. Widać stamtąd Tatry, Magurę Orawską, Krywańską Małą Fatrę, Pilsko, Babią Górę i Gorce.

Widok na Tatry z grzbietu nad Bobrovem (kulminacja: Zavrch, 666 m), fot. Paweł Wroński

Do kaplicy na wzgórzu, od XVIII-wiecznego kościoła parafialnego, któremu patronuje św. Jakub Starszy, prowadzi droga ze stacjami drogi krzyżowej – Bobrovská kalvária. Początki tego miejsca sięgają 1836 roku i wotywnej fundacji Andreja Kompanika, który w ten sposób dziękował Bogu za przeżycie w czasach zarazy – cholery, jaka w XIX wieku kilkakrotnie zebrała ponure żniwo na Orawie i w innych podtatrzańskich dziedzinach.

Kaplica Wniebowzięcia Marii Panny na Zavrchu w Bobrowie i ławeczki pod rzeźbioną sceną Pasji – kulminacyjny punkt podczas kalwaryjskich uroczystości, fot. Paweł Wroński

Fundator nie dożył poświęcenia kaplicy, którego 15 sierpnia 1837 roku dokonał kanonik ze Spišskej Kapituly, Tomáš Orleánsky. Kaplica zaś spłonęła od pioruna w 1889 roku. Wykorzystując mury zniszczonej budowli, w 1894 roku wystawiono na Zavrchu nową, znacznie bardziej okazałą kaplicę w kształcie rotundy. Zbiegło się to z utworzeniem kalwarii, zainspirowanej rosnącą popularnością Bobrova. Pierwsze kaplice kalwaryjskie pojawiły się na północnym skłonie wzgórza Zavrch w 1890 roku; cztery lata później kalwaria była gotowa. Jej kulminacyjnym akcentem jest scena Pasji z postaciami naturalnej wielkości, wystawiona przed rotundą.

 

Inicjatorem i sponsorem kalwaryjskiego przedsięwzięcia był rodowity Bobrovianin, kanonik Štefan Koštialik, profesor seminarium duchownego w Spišskej Kapitule.

 

 

Misteria w Bobrowie reaktywowano w pełni w 1984 roku. Szczególną popularnością cieszy się wśród wiernych misterium „pohreb Panny Márie”, które odbywa się 14 sierpnia w wigilię święta Wniebowzięcia NMP (w tradycji ludowej: Matki Boskiej Zielnej).

Wieś Bobrov (słow. obec) i jej historia: www.obecbobrov.sk
Parafia we wsi Bobrov: www.farabobrov.sk
Bogato ilustrowany blog, poświęcony kalwariom słowackim: www.lisinovic.blog.sme.sk
Ciekawe informacje o wsi Bobrov i kalwarii: www.naoravedobre.sk / www.putnickemiesta.sk

*

Piękne zdjęcia pejzażowe z okolic Bobrova, w których autor fantastycznie wykorzystał zjawisko inwersji, obserwowane często w rozległej i otoczonej pasmami górskimi Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej: www.msosnicki.blogspot.com

0 komentarzy dotyczących “Bobrov i kalwaria z widokiem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: