Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Barbakańczycy w Skarbnicy Sztuki

Na bieżący rok przypada jubileusz 50-lecia działalności grupy malarskiej „Niezależni ‘69”.

Z tej okazji na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie miała miejsce wystawa malarstwa tworzących ją artystów: Jerzego Lassoty, Mirosława Długosza „Mirona” i Romualda Dąbrowskiego „Naldka”. Jednak ich malarska podróż przez życie rozpoczęła się zanim założyli tę artystyczną formację, bo na początku lat 60. XX w. – na murach Barbakanu na Starym Mieście w Warszawie.

W galerii Wolskiego Centrum Kultury, wśród obrazów Waldemara Smolarka, fot. Paweł Wroński

Dlatego też, w Warszawie, ich jubileusz uczczono w szerszym kontekście – zjawiska, które w latach 1961-1967 zasiało ferment wolności w środowisku artystycznym. Niezależni [od dyktatu ówczesnych władz politycznych – przyp. P.W.] malarze wystawiali wtedy obrazy na murach warszawskiego Barbakanu, de facto – nielegalnie. Ten okres, a już z pewnością milicyjne ultimatum, zadecydowały o ich przyszłości. Większość wybrała wolność poza granicami kraju. Przyszli „Niezależni ‘69” – pozostali w Polsce. Dziś dorobek malarski Barbakanistów – obrazy powstałe od początku lat 60. po czasy współczesne, prezentują Galeria „Skarbnicy Sztuki” oraz Wolskie Centrum Kultury (wystawę będzie można oglądać do 7 czerwca 2019 roku [na co dzień – w Galerii Skarbnicy Sztuki po uprzednim telefonicznym umówieniu – przyp. P.W.], w tym w „Noc muzeów”, tj. 18 maja 2019 roku: www.warszawa.naszemiasto.pl).

W galerii Skarbnicy Sztuki – na ścianie prace Władysława Popielarczyka, fot. Paweł Wroński
Wystawa w Galerii „Skarbnicy Sztuki” (na pierwszym planie z prawej obraz Jana Wagnera Piekło, 1975; z lewej trzy prace kredką na papierze Władysława Popielarczyka – Zjawisko, Zamyślenie i Profil myśliciela; z tyłu obraz pędzla Jacka Mieliwodzkiego Van Gogh), uwagami dzieli się „Miron”, fot. Paweł Wroński

Wystawa której wernisaż odbył się 7 maja 2019 roku to wynik współpracy Fundacji „Skarbnica Sztuki” i Wolskiego Centrum Kultury. W obu galeriach można obejrzeć prace malarzy, którzy zainicjowali wystawy na Barbakanie w latach 60. XX w.: Zbigniewa Kupczyńskiego i Waldemara Smolarka oraz innych, uczestniczących w nim aktywnie artystów: Jana Naliwajki, Władysława Popielarczyka, Jacka Mieliwodzkiego, Jana Wagnera (pseudonim Jana Aleksandra Soćko) oraz późniejszych „Niezależnych ‘69”. Stąd tytuł całego przedsięwzięcia: „Pierwsi Barbakańczycy”.

 


Barbakańczycy-do-sieci_5780
Powernisażowe wpisy w księdze pamiątkowej „Skarbnicy Sztuki”, fot. Paweł Wroński

„Skarbnica Sztuki”: www.skarbnicasztuki.com oraz fanpage www.facebook.com

Wolskie Centrum Kultury: www.wck-wola.pl

XVI. edycja Nocy muzeów w Warszawie – 18/19 maja 2019: www.um.warszawa.pl; program wydarzenia —> pobierz w formacie PDF; skorzystaj także z aplikacji Goingapp (z PDF-a, ze str. 2. wystarczy wczytać QR-kod, aby uzyskać dostęp do źródeł aplikacji zarówno na system iOS, jak i Android).

W „Noc muzeów”, oprowadzi po wystawie Pierwszych Barbakańczyków w Wolskim Centrum Kultury Agnieszka Stróżyk, historyczka sztuki, specjalizująca się w dziejach grupy malarskiej „Niezależni ‘69” (oprowadzanie kuratorskie). Natomiast w Galerii Skarbnicy Sztuki, gości powita osobiście jeden z Niezależnych – Jerzy Lassota de Kaliński (można śmiało powiedzieć, że będzie to… oprowadzanie artystyczne); nie zabraknie przy tym wspomnień, biograficznych reminiscencji, ani osobistych refleksji malarza – JEDYNA TAKA OKAZJA!).

1 komentarz dotyczący “Barbakańczycy w Skarbnicy Sztuki

  1. Pingback: Przywrócić Barbakan do życia (2) – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: