Stolica zachwyca

Chluba Warszawy z lat 60. XX w.

Wieżowiec przy Smolnej 8 w Warszawie ma już najlepsze lata za sobą. Ba, Warszawa była z niego dumna… w latach 60. gdy zaczęto wznosić budynek i dekadę później, gdy oddano go do użytku. Bo był pierwszym po PKiN-ie wieżowcem powojennej Warszawy, a do tego własnym.

Wieżowiec zaprojektowali architekci: Jan Bogusławski (•) i Bohdan Gniewiewski (••). Realizacja pochłonęła 12 lat – od 1964 do 1976 roku. Wzniesiony na koronie skarpy budynek prezentuje się rzeczywiście imponująco, chociaż ma tylko 19 pięter. Zwieńczony przeszkloną kondygnacją stał się też ekskluzywnym punktem widokowym, gdyż roztacza się z niego rozległa panorama stolicy.

Wystawiono go z przeznaczeniem na hotel dla przedstawicieli Polonii, przyjeżdżających do ojczyzny i umieszczono biura PUMY, instytucji zajmującej się mieszkaniami dla obcokrajowców. Jednak nowoczesne wyposażenie – domofony i bezszelestne windy sprawiły, że (mimo, że trzeba było za nie płacić w dewizach, i to niemało), mieszkania przy Smolnej 8 szybko „się rozeszły”.

W wieżowcu Smolna 8 znajduje się 140 mieszkań o powierzchni od 40 do 65 m2, a 19. kondygnację zajmuje dwupoziomowy lokal z tarasem – miejsce imprez, restauracja i punkt panoramiczny, dziś – znowu – prywatny apartament.

• Jan Bogusławski (1910-1982). Jego kariera zawodowa rozkwitła w okresie międzywojennym. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i paryskiej  École des beaux-arts, profesor architektury. Zasłynął początkowo projektami wnętrz mieszkalnych. Po wojnie zatrudniony w Biurze Odbudowy Stolicy stał się w 1955 roku drugim obok Romana Gutta, triumfatorem konkursu na projekt odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Stanął potem na czele zorganizowanego przez siebie zespołu PKZ „Zamek” i – jako Generalny Projektant – kierował gromadzeniem niezbędnej dokumentacji, a wreszcie odbudową zabytku w latach 1971-1976. Jego dokonania uhonorowano wmurowaniem tablicy pamiątkowej w Bramie Senatorskiej Zamku Królewskiego.

•• Bohdan Gniewiewski (1922-1992). Absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier. Od 1979 roku szczycił się statusem architekta twórcy, który otrzymał współtworząc szereg osiedli i budynków w stolicy, głównie we współpracy z Janem Bogusławskim (w tym opisywany w niniejszym materiale budynek Smolna 8).

Notki biograficzne obu architektów: www.inmemoriam.architektsarp.pl


Informacje o obiekcie: www.cargocollective.com
Ciekawie o drapaczach chmur i ich historii: www.bryla.pl

0 komentarzy dotyczących “Chluba Warszawy z lat 60. XX w.

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: