Stolica zachwyca

Olga i madonny, Kora w Warszawie

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz (1951-2018), wokalistka zespołu Maanam, miała też inne, poza muzycznym, talenty. Inne oblicze Kory przedstawiło Wolskie Centrum Kultury, wystawiając „Madonny Kory” – efekt fascynacji figuralnymi przedstawieniami Matki Boskiej, które sama malowała.

Ponoć do rozwinięcia tej pasji zainspirowały ją wrażenia z tournée po Meksyku, jakie z zespołem odbyła w latach 90., a zwłaszcza zachwyt jakiego doznała po odwiedzeniu wyspy Cozumel, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Boskiej z Gwadelupy.

Wystawie towarzyszyła emisja teledysku „Czarna Madonna” opublikowanego na Youtube przez Mystic Produktion TV, 20 lutego 2017 roku – reżyseria: Jerzy Skolimowski; scenariusz: Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska zdjęcia: Adam Sikora; tekst i interpretacja: Tomasz Organek (artysta śpiewał go na pogrzebie Kory w dniu 8 sierpnia 2018 roku). „To jest najpiękniejsza i najważniejsza piosenka, jaką kiedykolwiek napisałem” – mówił o tym utworze Tomasz Organek na falach RMF FM 21 lutego 2017 roku. W klipie do tego utworu wystąpiła gościnnie Kora.

Piosenkarka zmarła na raka. Zwracała się do NFZ o refundację kosztów leczenia nowotworu jajnika, gdyż cena niezbędnej, miesięcznej dawki leku Olaparib, wynosiła… 24 tys. zł. Dopiero od 2016 roku Olaparib podlega refundacji.

 

Kora – mural ku czci pamięci piosenkarki przy Nowym Świecie w Warszawie. Jego autorem jest Bruno Althamer („mural dla Kory to klasyczny portret połączony z motywem drzewa – kasztanowca, który rośnie tuż obok” – komentował swoje dzieło artysta), fot. Paweł Wroński

O muralu z wizerunkiem Kory autorstwa Bruno Althamera donosiły w styczniu 2019 roku „Wysokie Obcasy”, opisując charakter i artystyczny dorobek piosenkarki: www.wysokieobcasy.pl

Wolskie Centrum Kultury: www.wck-wola.pl

Na koniec – jeden z wielkich, niezapomnianych przebojów Kory i zespołu Maanam, zatytułowany „Szał niebieskich ciał” z youtube’owskiego kanału Maanam (www.youtube.com).

2 komentarze dotyczące “Olga i madonny, Kora w Warszawie

  1. Pingback: Mural z Korą na Starych Bielanach – Paweł Wroński

  2. Pingback: Skromne murale z Kobietą w roli głównej – Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: