Europa Malta Spuścizna joannitów

Korona Gozo, czyli Iċ-Ċittadella

Obwarowania wzniesione na szczycie najwyższego wzgórza na mniejszej z dwóch głównych maltańskich wysp to Cittadella (malt. Iċ-Ċittadella), znana również jako Castello lub pod poetyckim mianem korony Gozo.

Z Cytadeli można objąć wzrokiem niemal całą wyspę Gozo i szmat jej północnego wybrzeża. Pierwsze umocnienia w tym z natury obronnym miejscu pojawiły się już około 1500 lat przed Chrystusem, czyli w epoce brązu. Ludy panujące nad wyspą unowocześniały potem umocnienia, aż wreszcie w latach 1599-1622 władający maltańskim archipelagiem joannici stworzyli system bastionów, które po dziś dzień zachwycają przybyszów.

Od niepamiętnych czasów Cytadela dawała schronienie mieszkańcom wszystkich osad z wyspy, ale w XVI wieku napaści i grabieże stały się tak częste, że ludność Gozo zobowiązano do spędzania każdej nocy w Cytadeli. Nakaz uchylono dopiero w 1637 roku. Czasy stały się wtedy na tyle spokojne, że na południowym skłonie wzgórza z Cytadelą wyrosło miasto, nazwane Victorią.

Wzgórze, na którym wyrosła Cittadella, służyło od niepamiętnych czasów także celom kultowym. Najdłużej górowała nad nim, wzniesiona przez Rzymian świątynia Junony. Chrześcijanie powierzyli to miejsce opiece Najświętszej Marii Panny, a w latach 1697-1711 wzniesiono obecną, imponującą świątynię. Barokową bryłę na planie krzyża łacińskiego zaprojektował maltański architekt Lorenzo Gafà (twórca katedry w Mdinie i wielu innych, barokowych świątyń maltańskich), a do budowy, jak to zwykle na wyspach, wykorzystano miejscowe wapienie. Świątynia ma wspaniały wystrój z epoki, a jej dekoracja zachwyca iluzjonistycznymi trickami. We wnętrzu jest także posąg Madonny z końca XIX stulecia, który – jako feretron – noszony jest ulicami Victorii podczas dorocznej procesji 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięcia Matki Boskiej. Posąg zdobią wtedy: diamentowy naszyjnik i złoty pas, nie mówiąc już o srebrnym solidnym cokole fundacji mieszkańców Gozo, którzy wyemigrowali do Nowego Świata.

Kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej w obrębie Cittadelli w mieście Victoria na maltańskiej wyspie Gozo, fot. Paweł Wroński

Atrakcje maltańskiej wyspy Gozo: www.visitgozo.com

0 komentarzy dotyczących “Korona Gozo, czyli Iċ-Ċittadella

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: