Europa Malta Spuścizna joannitów

Wieżowiec z San Ġiljan, najwyższy na Malcie

Póki co, palmę pierwszeństwa – co do wysokości – dzierży na Malcie Portomaso Business Tower w San Ġiljan w dzielnicy Paceville. Ten dystrykt rozsiadły nad malowniczą zatoką Spinola, na północno wschodnich brzegach głównej wyspy maltańskiego archipelagu jest centrum biznesowego i nocnego życia, słynie też z wysokich cen luksusowych apartamentów mieszkalnych i pokoi hotelowych.

Portomaso Business Tower w Paceville, w rejonie malowniczej zatoki Spinola; póki co jest to najwyższy budynek na Malcie (niespełna 100 m wysokości), ale wokół wciąż wyrastają nowe gmachy, fot. Paweł Wroński

Budynek pnie się ku niebu na wysokość 97,5 m, ma 23 piętra, a na przedostatnim działa „Level 22 Club” z dookolnym widokowym tarasem. Niespełna 100 metrów to może niewiele w porównaniu ze światowymi wysokościowcami, niemniej jednak na Malcie, której najwyższe naturalne wzniesienie sięga zaledwie 253 m n.p.m. (Ta’ Dmejrek na krawędzi słynnych klifów Dingli, których urwiska osiągają wysokość 130 m), to rzeczywiście sporo. W praktyce więc, niemal z każdego punktu na wyspie wieżowiec jest widoczny.

Maltańczycy pozazdrościli jednak rekordów innym nacjom i postanowili wystawić sobie prawdziwy Skyscraper. A że drapacze chmur, żeby zasłużyć na to określenie, muszą przekraczać 150 m wysokości, w 2016 roku rozpoczął się wyścig po nowy rekord. Zapoczątkowała go pracownia założona przez najsłynniejszą architektkę naszych czasów Zaha Hadid Architects, przygotowując plany wieżowca mieszkalno-hotelowego, przewyższającego Portomaso Business Tower, zaledwie o 14,5 m. Takie plany zaprezentowano na stronach portalu www.dezeen.com w 2018 roku. Mercury Tower, jak nazwano roboczo budynek, pozostaje wciąż jeszcze w sferze planów. W 2016 roku pojawiły się w mediach informacje, że budowla będzie się składać z dwóch segmentów różnej wysokości: 160 m – Tower A oraz 120 m – Tower B (www.independent.com.mt). Pomieści biura i apartamenty mieszkalne, których sprzedaż już zresztą rozpoczęto, a na najwyższych piętrach będzie działać hotel z pokojami, z których będą się roztaczać wspaniałe widoki na wyspę oraz oblewające ją morze. Wygląda więc na to, że projekt uległ redukcji, z praktycznych, jak również estetycznych względów 🙂

 

Niezależnie od wariantu, nazwisko legendarnej, choć nie żyjącej już brytyjskiej architekt o arabskich korzeniach (urodziła się w Iraku w 1950 roku, zmarła w Miami na Florydzie w 2016) działa na klientów niczym magnes. Zresztą o to zapewne chodziło modus vivendi przedsięwzięcia, jakim jest businessman i hotelarz o maltańskich korzeniach, Joseph Portelli. Zgodnie z przeciekającymi do sieci informacjami, budowa miała się rozpocząć w roku 2019, a gotowy obiekt ma otworzyć podwoje w 2022.

Póki co najrozleglejszy widok rozciąga się na Malcie nadal z tarasu widokowego lokalu „Level 22 Club”, zlokalizowanego w Portomaso Business Tower. Jedyna niedogodność, to fakt, że klub nie jest czynny codziennie, ale tylko przez cztery wieczory w tygodniu – od czwartku, do niedzieli.


Portomaso Business Tower: www.tumas.com
„Level 22 Club”: www.malta.com
Projekt Josepha Portelli’ego – Mercury Tower: www.jportelliprojects.com

0 komentarzy dotyczących “Wieżowiec z San Ġiljan, najwyższy na Malcie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: