Europa Polska Stolica zachwyca

Antonio Vivaldi w Arkadach Kubickiego

Od dekady, latem w Arkadach Kubickiego odbywa się interdyscyplinarny festiwal „Królewskie Arkady Sztuki”. W weekendy, pod sklepionymi łukami z cegły odbywają się koncerty oraz inne wydarzenia, przede wszystkim wystawy i przedstawienia teatralne.

W tegorocznej edycji, jeden z wieczorów wypełniła muzyka Antonio Vivaldiego. Pod Arkady popłynęły dźwięki najsłynniejszego bodaj utworu weneckiego kompozytora doby baroku – Cztery pory roku. Czas festiwalowych wydarzeń doskonale komponuje się z wieczorową porą, gdy przywrócone do świetnego stanu Ogrody Królewskie – Dolny i Górny, rozbłyskują iluminacją. Po uczcie – w tym wypadku – dla ucha, kolejna porcja doznań przeznaczona jest dla oczu, a że to kulminacyjny okres lata, również dla powonienia.

W Arkadach Kubickiego wystąpili:

  • Katarzyna Duda-Styczyńska – skrzypce
  • Stanisław Łopuszyński – klawesyn

w utworze Arcangelo Corelliego (1653-1713): Sonata F-dur op.5 nr 10

Potem nadszedł czas na hit wieczoru, koncerty Antonio Vivaldiego (16780-1742), znane pod wspólnym tytułem Cztery pory roku:

 • Katarzyna Duda-Styczyńska – skrzypce solo
 • Anna Toporkiewicz – 1 skrzypce
 • Małgorzata Zwierzchowska – 2 skrzypce
 • Agnieszka Podłucka– altówka
 • Bernadetta Wieczerzyńska – wiolonczela
 • Piotr Dutkiewicz – kontrabas
 • Stanisław Łopuszyński – klawesyn

Na uwagę zasługuje fakt, że naszej utalentowanej i dobrze znanej skrzypaczce, Katarzynie Dudzie, towarzyszyła grupa znakomitych, młodych instrumentalistów. Koncert był punktem w programie jubileuszowej, X. edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, o czym z dumą przypomnieli organizatorzy i pomysłodawcy festiwalu – dyr. Arkad, Tomasz Taraszkiewicz oraz przedstawiciel zarządu Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.

Królewskie Arkady Sztuki – X. edycja festiwalu – zapowiedź koncertu w dniu 10 sierpnia 2019, fot. Paweł Wroński

Sceneria
Arkady Kubickiego otwarto dla zwiedzających w kwietniu 2009 roku. Otaczające je Ogrody zamkowe – zrewitalizowany w 2015 Górny oraz Dolny, udostępniono publiczności w maju 2019 roku. Łączą dziś ducha modernizmu ze sztuką baroku. Koncepcja przywrócenia historycznego zagospodarowania zamkowej skarpy i terenów pomiędzy Zamkiem, a brzegiem Wisły ma długą historię, na którą składają się projekty prof. Bogdanowskiego z lat 90., Czesława Bieleckiego z początku XXI wieku czy nierealne w istocie zamysły przywrócenia ogrodów do wielkości sprzed II wojny światowej (wiązałoby się to z przebudową trasy W-Z i wymagało miliardowych nakładów finansowych [sic!]). Restytucji założenia dokonano ostatecznie według projektu Jakuba Zemły i Tomasza Zwiecha z pracowni „Ogród, Park, Krajobraz”.

Przywracając Górny Ogród odtworzono jego trójkątny plan z żywopłotami z bukszpanów, kwiatową bordiurą i zgeometryzowanym układem nawierzchni alejek. Na górnym tarasie z niewielką fontanną (misa z wodotryskiem) ustawiono drzewka w donicach – jak na obrazie Bernarda Bellotta „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego”, na którym artysta przedstawił wschodnią fasadę monarszej rezydencji (artykuł na temat rewaloryzacji w formacie pdf: www.mazowsze.hist.pl). Dolny Ogród współtworzą zielone szpalery grabów, tzw. baskiety – czyli zagajniki, trawniki, fontanny, 109 białych drewnianych ławek oraz rabaty kwiatowe (artykuł na temat rewitalizacji Ogrodu Dolnego: www.dzieje.pl).

Ogrody Zamku Królewskiego wieczorową porą, latem, fot. Paweł Wroński

Klamrą spinającą wysiłki historyków, architektów krajobrazu i konserwatorów jest oświetlenie. Szkoda tylko, że – nomen omen, w kontekście „Czterech pór roku” Vivaldiego – ogrody  otwarte są dla publiczności do godziny 21:30 tylko w jednej porze roku – latem (od maja do września można je zwiedzać od 10:00 do 20:00, a od października do kwietnia do 18:00; zimą jedynie Ogród Dolny).

 

Iluminację Ogrodów Zamku Królewskiego tworzy ponad tysiąc urządzeń, dzięki czemu można tworzyć przeróżne kombinacje świetlne.

 

Festiwal Królewskie Arkady Sztuki: www.zamek-krolewski.pl
Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne: www.wtm.org.pl

A tak gra bohaterka wieczoru w Arkadach Kubickiego, Katarzyna Duda. Nagranie z zasobów Youtube, dokonane w Filharmonii Zielonogórskiej w 2011 roku. Skrzypaczka wystąpiła z miejscową orkiestrą, którą dyrygował Ruben Silva.

0 komentarzy dotyczących “Antonio Vivaldi w Arkadach Kubickiego

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: