Od dekady, latem w Arkadach Kubickiego odbywa się interdyscyplinarny festiwal „Królewskie Arkady Sztuki”. W weekendy, pod sklepionymi łukami z cegły odbywają się koncerty oraz inne wydarzenia, przede wszystkim wystawy i przedstawienia teatralne.
W tegorocznej edycji, jeden z wieczorów wypełniła muzyka Antonio Vivaldiego. Pod Arkady popłynęły dźwięki najsłynniejszego bodaj utworu weneckiego kompozytora doby baroku – Cztery pory roku. Czas festiwalowych wydarzeń doskonale komponuje się z wieczorową porą, gdy przywrócone do świetnego stanu Ogrody Królewskie – Dolny i Górny, rozbłyskują iluminacją. Po uczcie – w tym wypadku – dla ucha, kolejna porcja doznań przeznaczona jest dla oczu, a że to kulminacyjny okres lata, również dla powonienia.
W Arkadach Kubickiego wystąpili:
-
- Katarzyna Duda-Styczyńska – skrzypce
- Stanisław Łopuszyński – klawesyn
w utworze Arcangelo Corelliego (1653-1713): Sonata F-dur op.5 nr 10
Potem nadszedł czas na hit wieczoru, koncerty Antonio Vivaldiego (16780-1742), znane pod wspólnym tytułem Cztery pory roku:
- Katarzyna Duda-Styczyńska – skrzypce solo
- Anna Toporkiewicz – 1 skrzypce
- Małgorzata Zwierzchowska – 2 skrzypce
- Agnieszka Podłucka– altówka
- Bernadetta Wieczerzyńska – wiolonczela
- Piotr Dutkiewicz – kontrabas
- Stanisław Łopuszyński – klawesyn
Na uwagę zasługuje fakt, że naszej utalentowanej i dobrze znanej skrzypaczce, Katarzynie Dudzie, towarzyszyła grupa znakomitych, młodych instrumentalistów. Koncert był punktem w programie jubileuszowej, X. edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki, o czym z dumą przypomnieli organizatorzy i pomysłodawcy festiwalu – dyr. Arkad, Tomasz Taraszkiewicz oraz przedstawiciel zarządu Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.

Sceneria
Arkady Kubickiego otwarto dla zwiedzających w kwietniu 2009 roku. Otaczające je Ogrody zamkowe – zrewitalizowany w 2015 Górny oraz Dolny, udostępniono publiczności w maju 2019 roku. Łączą dziś ducha modernizmu ze sztuką baroku. Koncepcja przywrócenia historycznego zagospodarowania zamkowej skarpy i terenów pomiędzy Zamkiem, a brzegiem Wisły ma długą historię, na którą składają się projekty prof. Bogdanowskiego z lat 90., Czesława Bieleckiego z początku XXI wieku czy nierealne w istocie zamysły przywrócenia ogrodów do wielkości sprzed II wojny światowej (wiązałoby się to z przebudową trasy W-Z i wymagało miliardowych nakładów finansowych [sic!]). Restytucji założenia dokonano ostatecznie według projektu Jakuba Zemły i Tomasza Zwiecha z pracowni „Ogród, Park, Krajobraz”.
Przywracając Górny Ogród odtworzono jego trójkątny plan z żywopłotami z bukszpanów, kwiatową bordiurą i zgeometryzowanym układem nawierzchni alejek. Na górnym tarasie z niewielką fontanną (misa z wodotryskiem) ustawiono drzewka w donicach – jak na obrazie Bernarda Bellotta „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego”, na którym artysta przedstawił wschodnią fasadę monarszej rezydencji (artykuł na temat rewaloryzacji w formacie pdf: www.mazowsze.hist.pl). Dolny Ogród współtworzą zielone szpalery grabów, tzw. baskiety – czyli zagajniki, trawniki, fontanny, 109 białych drewnianych ławek oraz rabaty kwiatowe (artykuł na temat rewitalizacji Ogrodu Dolnego: www.dzieje.pl).

Klamrą spinającą wysiłki historyków, architektów krajobrazu i konserwatorów jest oświetlenie. Szkoda tylko, że – nomen omen, w kontekście „Czterech pór roku” Vivaldiego – ogrody otwarte są dla publiczności do godziny 21:30 tylko w jednej porze roku – latem (od maja do września można je zwiedzać od 10:00 do 20:00, a od października do kwietnia do 18:00; zimą jedynie Ogród Dolny).
Iluminację Ogrodów Zamku Królewskiego tworzy ponad tysiąc urządzeń, dzięki czemu można tworzyć przeróżne kombinacje świetlne.
Festiwal Królewskie Arkady Sztuki: www.zamek-krolewski.pl
Odtworzone Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl
Warszawskie Towarzystwo Muzyczne: www.wtm.org.pl
A tak gra bohaterka wieczoru w Arkadach Kubickiego, Katarzyna Duda. Nagranie z zasobów Youtube, dokonane w Filharmonii Zielonogórskiej w 2011 roku. Skrzypaczka wystąpiła z miejscową orkiestrą, którą dyrygował Ruben Silva.
0 komentarzy dotyczących “Antonio Vivaldi w Arkadach Kubickiego”