Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Tadeusz Chyła, kolorysta i pejzażysta

Tadeusz Chyła (1933-2014), znany najlepiej jako autor i wykonawca kabaretowych piosenek, z wykształcenia był malarzem.

Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni J. Studnickiego i J. Żuławskiego. Dyplom uzyskał w 1961 roku. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego obrazów, choć nieobce były mu także akt, czy iście baśniowe ilustracje, inspirowane powieścią Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”.

Niniejszy materiał uzupełnia wystawę zorganizowaną w sierpniu 2019 roku na Barbakanie przez Fundację „Skarbnica Sztuki” we współpracy z Fundacją „Artbarbakan”. Tematem slajdowiska jest pejzaż, malowany przez Tadeusza Chyłę – jak na twórcę hołdującego koloryzmowi przystało – bez nadmiaru szczegółów, ale za to bogatą paletą barw.

 

Koloryzm, jak podaje Encyklopedia PWN, to „tendencja polegająca na akcentowaniu koloru w kompozycji malarskiej przy jednoczesnym osłabieniu znaczenia formy i linii (…) wystąpił po raz pierwszy w twórczości impresjonistów, potem w kierunkach  postimpresjonistycznych. Koloryzm polski, kierunek w malarstwie polskim lat 30. XX w. (…) charakteryzuje go akcentowanie koloru w kompozycji malarskiej oraz traktowanie obrazu jako „rozmalowanej powierzchni płótna”; dominująca tematyka: pejzaż, martwa natura i studium portretowe.”

 

Materiał przygotowałem dla Fundacji Skarbnica Sztuki, został opublikowany na jej stronach i fanpage’u na FB. Prezentowane obrazy należą do kolekcji Skarbnicy Sztuki, za wyjątkiem tytułowego (wykorzystałem fragment), który jest własnością żony artysty.

0 komentarzy dotyczących “Tadeusz Chyła, kolorysta i pejzażysta

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: