Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

„Komiksowe” dzieła Władysława Popielarczyka

Władysław Popielarczyk, barwna postać warszawskiej starówki – wbrew szarej rzeczywistości czasów komuny, uwielbiał malować na czym się dało.

W podwarszawskim domu jego córki, Barbary Popielarczyk-Daszewskiej zachowały się takie dzieła – malowane na listwach, strzępkach papieru, na drewnopodobnej tacce… Jest też wśród nich inna, nader osobista laurka. Z napisów rozmieszczonych przy portretach dowiadujemy się, że to pamiątka ślubu z 1979 roku, ślubu „Pięknej Baśki z Przystojnym Michałem”.

Zamknięta w teczce przeszłość nieżyjącego już artysty, fot. Paweł Wroński

Obrazów zamienionych w komiks dzięki napisom było więcej wśród prac Popielarczyka, i jak można przypuszczać, przewijały się przez całą jego twórczość. Wykorzystano więc taki motyw na okładce katalogu z lat 80. jednej z poświęconych jego sztuce wystaw. Najbardziej rzucającym się w oczy napisem są tam „Wiosenne porządki”. W przechowywanej wśród rodzinnych pamiątek teczce z rysunkami też takich prac w komiksowej konwencji nie brakowało. Była wśród nich grafika, w której napisy – m.in.: „Noce są wariacko odkryte Gdzie zebrać siły” układają się na kształt ramki wokół rysunku. Inną pracę, w takimże stylu, a do tego z przesłaniem „Wzywam was do miłości”, odwzorowano na tablicy wmurowanej w ścianę domu przy Piwnej 3/5, gdzie artysta mieszkał w latach 1953-1987, i gdzie – we własnym mieszkaniu – uruchomił nieformalną, acz szeroko znaną i chętnie odwiedzaną ‘Galerię Popielarczyka’.

Do tego rodzaju przedstawień odwołuje się też plakat i zaproszenie na wernisaż wystawy organizowanej przez Skarbnicę Sztuki w ramach festiwalu WarsawByArt 2019. Wykorzystany jako główny motyw obraz, nosi tytuł „Życie”. Powstał w 1972 roku, a wśród napisów jest wyznanie: „Niosę bukiet ocalonych uczuć Weź cząstkę ich”.

Pracami tego typu artysta zamykał konkretne chwile, wydarzenia, spostrzeżenia. Były kadrem z jego życia albo zapisem refleksji. Stanowią – jakby – szkice do autorskiej biografii artysty.

Prezes Zarządu Fundacji Skarbnica Sztuki w rozmowie z wnuczką artysty; na podłodze jedno z dzieł Władysława Popielarczyka, na ścianie tkaniny wykonane przez córkę Barbarę, fot. Paweł Wroński

Określenie szkice dobrze zdaje się pasować do osobowości Władysława Popielarczyka. Rozmówcy Tadeusza Majewskiego, autora poświęconych artyście artykułów, publikowanych w portalu kociewiacy.pl, opowiadali bowiem, że dobrze go pamiętają i kojarzą ze szkicownikiem w dłoniach. Bohaterka jednego z nich, pani Genowefa, tak oto ujęła wspomnienia: „Władek nawet z wycinanek potrafił sanki zrobić. Trochę powycinał i to było piękne. W szkole go wyróżniano, bo z plastyki to był specjalista. Malował, rysował. Raz ustał koło naszej furtki i narysował mojego ojca, jak rąbał drewka. Robił szkice na papierze. Pewnego razu, gdy jego rodzice mówili pacierze, to on z tyłu siedział koło pieca i ich narysował.” (www.kociewiacy.pl; cytat pochodzi z części, zatytułowanej „Wrzesień 2011”).


Władysław Popielarczyk i poświęcona jego twórczości wystawa, organizowana przez Skarbnicę Sztuki – informacje w portalu: www.skarbnicasztuki.com oraz www.facebook.com/pg/Fundacja-Skarbnica-Sztuki

 

Festiwal warszawskich galerii sztuki współczesnej WarsawByArt 2019 – informacje, wydarzenia, podmioty uczestniczące, patroni i sponsorzy festiwalu: www.warsawbyart.com oraz www.facebook.com/warsawbyart

 

Informacje o WarsawByArt 2019 ze wskazaniem festiwalowych wydarzeń (w tym wystawy „Popielarczyk-kontynuacja” Skarbnicy Sztuki), publikuje w aktualnościach portal aukcyjny: www.onebid.pl i anonsuje na swoim fanpage’u: www.facebook.com/pg/OneBid/

 

Głównym partnerem festiwalu WarsawByArt 2019 jest Suzuki Polska: www.facebook.com/SuzukiPolska/ Dystrybutor znanej marki samochodów anonsuje festiwal pod hasłem: „Suzuki loves Art”

 


Materiał opracowany dla Skarbnicy Sztuki, w ramach przygotowań do wystawy „Popielarczyk-kontynuacja” i jej wernisażu w dniu 22 września 2019 roku (wydarzenie jest elementem programu trzeciej edycji Festiwalu warszawskich galerii sztuki współczesnej: WarsawByArt 2019).

0 komentarzy dotyczących “„Komiksowe” dzieła Władysława Popielarczyka

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: