Władysław Popielarczyk, barwna postać warszawskiej starówki – wbrew szarej rzeczywistości czasów komuny, uwielbiał malować na czym się dało.
W podwarszawskim domu jego córki, Barbary Popielarczyk-Daszewskiej zachowały się takie dzieła – malowane na listwach, strzępkach papieru, na drewnopodobnej tacce… Jest też wśród nich inna, nader osobista laurka. Z napisów rozmieszczonych przy portretach dowiadujemy się, że to pamiątka ślubu z 1979 roku, ślubu „Pięknej Baśki z Przystojnym Michałem”.

Obrazów zamienionych w komiks dzięki napisom było więcej wśród prac Popielarczyka, i jak można przypuszczać, przewijały się przez całą jego twórczość. Wykorzystano więc taki motyw na okładce katalogu z lat 80. jednej z poświęconych jego sztuce wystaw. Najbardziej rzucającym się w oczy napisem są tam „Wiosenne porządki”. W przechowywanej wśród rodzinnych pamiątek teczce z rysunkami też takich prac w komiksowej konwencji nie brakowało. Była wśród nich grafika, w której napisy – m.in.: „Noce są wariacko odkryte Gdzie zebrać siły” układają się na kształt ramki wokół rysunku. Inną pracę, w takimże stylu, a do tego z przesłaniem „Wzywam was do miłości”, odwzorowano na tablicy wmurowanej w ścianę domu przy Piwnej 3/5, gdzie artysta mieszkał w latach 1953-1987, i gdzie – we własnym mieszkaniu – uruchomił nieformalną, acz szeroko znaną i chętnie odwiedzaną ‘Galerię Popielarczyka’.
Do tego rodzaju przedstawień odwołuje się też plakat i zaproszenie na wernisaż wystawy organizowanej przez Skarbnicę Sztuki w ramach festiwalu WarsawByArt 2019. Wykorzystany jako główny motyw obraz, nosi tytuł „Życie”. Powstał w 1972 roku, a wśród napisów jest wyznanie: „Niosę bukiet ocalonych uczuć Weź cząstkę ich”.
Pracami tego typu artysta zamykał konkretne chwile, wydarzenia, spostrzeżenia. Były kadrem z jego życia albo zapisem refleksji. Stanowią – jakby – szkice do autorskiej biografii artysty.

Określenie szkice dobrze zdaje się pasować do osobowości Władysława Popielarczyka. Rozmówcy Tadeusza Majewskiego, autora poświęconych artyście artykułów, publikowanych w portalu kociewiacy.pl, opowiadali bowiem, że dobrze go pamiętają i kojarzą ze szkicownikiem w dłoniach. Bohaterka jednego z nich, pani Genowefa, tak oto ujęła wspomnienia: „Władek nawet z wycinanek potrafił sanki zrobić. Trochę powycinał i to było piękne. W szkole go wyróżniano, bo z plastyki to był specjalista. Malował, rysował. Raz ustał koło naszej furtki i narysował mojego ojca, jak rąbał drewka. Robił szkice na papierze. Pewnego razu, gdy jego rodzice mówili pacierze, to on z tyłu siedział koło pieca i ich narysował.” (www.kociewiacy.pl; cytat pochodzi z części, zatytułowanej „Wrzesień 2011”).
Władysław Popielarczyk i poświęcona jego twórczości wystawa, organizowana przez Skarbnicę Sztuki – informacje w portalu: www.skarbnicasztuki.com oraz www.facebook.com/pg/Fundacja-Skarbnica-Sztuki
Festiwal warszawskich galerii sztuki współczesnej WarsawByArt 2019 – informacje, wydarzenia, podmioty uczestniczące, patroni i sponsorzy festiwalu: www.warsawbyart.com oraz www.facebook.com/warsawbyart
Informacje o WarsawByArt 2019 ze wskazaniem festiwalowych wydarzeń (w tym wystawy „Popielarczyk-kontynuacja” Skarbnicy Sztuki), publikuje w aktualnościach portal aukcyjny: www.onebid.pl i anonsuje na swoim fanpage’u: www.facebook.com/pg/OneBid/
Głównym partnerem festiwalu WarsawByArt 2019 jest Suzuki Polska: www.facebook.com/SuzukiPolska/ Dystrybutor znanej marki samochodów anonsuje festiwal pod hasłem: „Suzuki loves Art”
Materiał opracowany dla Skarbnicy Sztuki, w ramach przygotowań do wystawy „Popielarczyk-kontynuacja” i jej wernisażu w dniu 22 września 2019 roku (wydarzenie jest elementem programu trzeciej edycji Festiwalu warszawskich galerii sztuki współczesnej: WarsawByArt 2019).
0 komentarzy dotyczących “„Komiksowe” dzieła Władysława Popielarczyka”