Hiszpańskie restauracje na całym świecie serwują wówczas to narodowe danie. Epicentrum wydarzenia stanowi Walencja (València), z której wywodzą się najstarsze przepisy, i gdzie rozkwitła moda na rozkoszowanie się paellą.
Początków potrawy szukać należy w rolniczych okolicach Walencji, gdzieś tak na przełomie XV i XVI stulecia. Wydaje się jednak, że potrawa ma jeszcze dłuższą historię, a jej korzenie wiążą się z kulturą Maurów, bowiem to Arabowie przywieźli ryż na Półwysep Iberyjski z Afryki już w VIII wieku. Jedna z hipotez odnośnie pochodzenia nazwy wskazuje ponadto arabskie słowo baqiyah, oznaczającego pozostałości, resztki. To dość wiarygodne, gdyż paella należy do tych światowych potraw, których receptury podyktowało życie. Wracający po całym dniu pracy w polu rolnicy potrzebowali pożywnego posiłku, który można było szybko i łatwo przyrządzić z dostępnych składników. Z czasem dopiero utarł się obyczaj, że paellę przygotowują wcale nie gospodynie, ale ich mężowie. Natomiast współcześnie, każdego roku przepisu na paellę poszukuje w Internecie około 8 mln osób, a to stawia ją pośród najpopularniejszych dań świata.

Inicjatorzy Światowego Dnia Paelli opracowali logo, które symbolizuje mieszanie składników potrawy w powszechnie używanym do tego naczyniu. Widoczny wyraźnie turkus oddaje barwę wód Morza Śródziemnego, zaś pozostałe kolory: żółty i pomarańczowy – odcienie wrzącego bulionu, nawiązując jednocześnie do barw z flagi Walencji.
Światowy Dzień Paelli
El día mundial de la paella
#WorldPaellaDay
Gdzie zjeść dobrą paellę w Warszawie? Zapytałem o to znajomą, która od lat promuje atrakcje iberyjskiego kraju. Odpowiedziała tak: „Na 20 września 2019 przypada Światowy Dzień Paelli i polecam Casa Pablo, która na ten dzień z kilkoma innymi restauracjami będzie serwować paellę. W kolejności jakości polecam: ‘Casa Pablo’, ‘La Iberica’, ‘Sol y Sombra’”.
Paellę podadzą w Warszawie również w ‘Mojo Picon’. Natomiast jeśli znajdziecie wpis w Internecie, że najlepszą podają przy Płowieckiej 35, nie idźcie tym tropem. Może tak było, może nie – tamtejsza restauracja zamknęła już dawno swoje podwoje!

Paella to potrawa o hiszpańskim rodowodzie. Głównym składnikiem jest ryż z dodatkiem szafranu, podsmażany i gotowany na rozłożystej metalowej patelni z dwoma uchwytami, zwanej paellera, tak samo zresztą jak mówiono na kobietę przygotowującą potrawę, albo – po prostu – paella. Dodatki mogą być przeróżne; najczęściej są to kawałki mięsa z królika lub drobiu, a na terenach nadmorskich – owoce morza. Wszędzie używa się oliwy, bogactwa warzyw i ziół jako przypraw.
Na zdjęciu otwierającym paella marinera (albo inaczej: paella de marisco) z Casa Pablo.


INFO
‘Casa Pablo’, Grzybowska 5a: www.casapablo.pl
‘La Iberica’, Burakowska 5/7: www.la-iberica.pl
‘Sol y Sombra’ Grzybowska 2/16: www.solysombra.pl
Światowy Dzień Paelli: www.worldpaelladay.org oraz www.visitvalencia.com
Poniższy film z 2018 roku prezentuje paellę, widzianą oczami mieszkańców Walencji.
Ponadto, Hiszpanie zajadają się swoją narodową potrawą także 27 marca każdego roku, kiedy celebrują smaczne święto – Spanish Paella Day: www.daysoftheyear.com
O rodowodzie paelli, ciekawostkach związanych z potrawą, takich jak cytowana poniżej legenda oraz recepturach czytajcie na: www.hispanico.pl
W XIX wieku, podczas wojny o niepodległość (Guerra de la Independencia Española) pewien francuski generał tak się rozsmakował w paelli, że obiecał za każdą nową wersję potrawy uwalniać jednego hiszpańskiego jeńca. Zmyślna kucharka przez wiele dni serwowała mu coraz to nowe wersje potrawy. Generał dotrzymał słowa, i zwrócił wolność 176 jeńcom.
0 komentarzy dotyczących “20 września, Światowy Dzień Paelli”