Austria Europa Stolica zachwyca

Wiedeń 2020 muzyczną stolicą świata

Wszystko za sprawą Ludwiga van Beethovena (1770-1827), którego 250 rocznica urodzin przypadnie właśnie na 2020 rok.

Genialny kompozytor, nazywany ostatnim z klasyków wiedeńskich, jak również prekursorem romantyzmu w muzyce, mieszkał i pracował w stolicy habsburskiego imperium przez 35 lat. Siłą rzeczy tu powstały jego najwspanialsze dzieła. Urodzony w Bonn, był jednak Wiedeńczykiem z wyboru.

I może właśnie dlatego, miasto Wiedeń w swej strategii informacyjno-promocyjnej postawiło na innego Wiedeńczyka z wyboru, także człowieka muzyki – Alekseya Igudesmana. Ten wirtuoz skrzypiec urodził się w Leningradzie – jak nazywano Sankt Petersburg za komuny. Choć jak sam mówi „jego wybór Wiednia na miejsce życia i uprawiania muzyki to swoisty rodowy comeback, ponieważ jego przodkowie przyjechali do stolicy carów z Austrii, aby budować… telegraf”. W efekcie, Aleksey Igudesman, równie mocno jak Rosjaninem, czuje się Austriakiem.

 

Słyszałem już jak ktoś mówił, że nie lubi (muzyki) Mozarta, albo, że nie lubi Chopina, ale żeby ktoś nie lubił Beethovena?! Takiego jeszcze nie spotkałem… – Aleksey Igudesman

 

Obdarzony fenomenalnym talentem i humorem skrzypek, tak przedstawia klasyczne brzmienie Wiednia, łącząc wątki walca, Marsza Radetzkiego i innych hitów muzyki klasycznej, powszechnie kojarzonych z habsburskim dworem oraz Austrią i jej stolicą.

Z kolei na potrzeby promocji roku Beethovenowskiego, Igudesman stworzył oryginalną kompilację IX symfonii z… tangiem. Tylko posłuchajcie jego muzyki.


Informacje o programie Beethovenowskiego Roku w Wiedniu: www.visitingvienna.com
Sylwetka skrzypka, Alekseya Igudesmana: www.alekseyigudesman.com

  • Aleksey Igudesman was born in Leningrad at a very young age. He is known as a violinist, composer, conductor, comedian, film maker, actor, writer, poet, and entrepreneur, but his secret passion is cooking, eating out in luxurious restaurants and writing reviews on tripadvisor.

Wiedeń śladami Beethovena – mapa (www.visitingvienna.com)

Rok Beethovenowski celebrują także Niemcy, zwłaszcza Bonn – miasto, w którym się urodził kompozytor – kalendarz wydarzeń: www.bthvn2020.de

Ludvig van Beethoven portret pędzla Josepha Karla Stielera, źródło: wikimedia.commons

W niniejszym materiale użyłem nagrań zarejestrowanych w „Nowym Świecie Muzyki”, podczas promocyjnego show pod hasłem ‘All Ears on Vienna’, poświęconego wydarzeniom muzycznym roku 2020 – Roku Beethovenowskiego. Głównym performerem był wybitny skrzypek i kompozytor, Aleksey Igudesman, wspomagany przez przedstawicieli miasta Wiednia. 24 września 2019 roku.

0 komentarzy dotyczących “Wiedeń 2020 muzyczną stolicą świata

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: