FFB Potrawy do 10 zł na 2 osoby Stolica zachwyca

Jesień – maślaki, nad Mienią

Skoro jesień, to czas na grzyby. Jak co roku. Tym razem jednak, na wschód od stolicy. Nasz wybór padł na okolice Wiązownej, nader szybko urbanizujące się, ale jednak wciąż pełne uroku lasy nad Mienią.

Spacerując podczas grzybobrania, nie tylko dobrze się bawimy i poznajemy naturalne środowisko. Dotleniamy się i poprawiamy kondycję, zaś włączone do jadłospisu grzyby wzbogacają go i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Zawierają białko, enzymy, witaminy.

Królują muchomory, wskazując jednocześnie miejsca, w których spod trawy, liści i sosnowego igliwia maślaki wychylają swoje lepkie kapelusze. Potem jest trochę roboty, bo trzeba grzyby obrać ze zbędnej na talerzu leśnej oprawy. Wysiłek się jednak opłaci, bo cóż jest smaczniejszego nad potrawę z własnoręcznie zebranych maślaków?!

Mienia to 40-kilometrowa mazowiecka rzeczka, dopływ Świdra. Malowniczo meandruje, przyjmując wody mniejszych cieków. Łącznie jej zlewnia liczy około 280 km². Na terenach przez które przepływa – jak to na Mazowszu – dominują brzozowe i sosnowe lasy. Są tam miejsca wilgotne i piaszczyste. Słowem – dla maślaków – idealnie.

Jak wykorzystaliśmy nasz urobek? W formie zapiekanki z kaszą/ryżem i podsmażonymi wcześniej na patelni maślakami z cebulką. Wszystko zostało przyprawione do smaku, ozdobione papryką oraz śmietaną. Palce lizać!

Maślaki (Suillus) to spora rodzina grzybów z charakterystycznym rurkowatym – dla oka laika – gąbczastym hymenoforem. Kapelusze tych, które najlepiej znamy, pokryte są liśćmi i igliwiem. Na ile się lepią zależy jednak od pogody oraz miejsca, w którym rosną. Sezon na maślaki trwa od maja do listopada. Najpospolitsza odmiana – szczęśliwie o dużych wartościach odżywczych, to maślak zwyczajny – sośniak (Suillus luteus).

Maślak zwyczajny, zwany też borowikiem-maślakiem, od zabarwienia kapelusza – żółtakiem albo od występowania w sąsiedztwie konkretnego gatunku drzew – sośniakiem (Suillus luteus; występowanie, cechy charakterystyczne, wykorzystanie): www.ekologia.pl

W tym samym portalu opisane są i pokazane także inne, oprócz najpospolitszego maślaka zwyczajnego inne gatunki maślakowatych (Suillaceae) – pstry, rdzawobrązowy, sitarz, ziarnisty oraz żółty: www.ekologia.pl

Na youtube’owskim kanale „Paweł i Grzyby” znalazłem tez ciekawe filmowe porównanie maślaka sitarza z lepszymi w smaku: ziarnistym i zwyczajnym – film poniżej, polecam.

0 komentarzy dotyczących “Jesień – maślaki, nad Mienią

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: