Skarbnica Sztuki Stolica zachwyca

Zdzisław Lachur i nowa forma konia

Ponoć koń jaki jest każdy widzi. A jednak na widok konia pędzla Zdzisława Lachura, Pablo Picasso wykrzyknął ze zdumieniem: „…odkrył nową formę konia!”.

Zdzisław Lachur, Koń życia, płyta 60 cm x 83 cm (z kolekcji Skarbnicy Sztuki), fot. Paweł Wroński

Motyw konia uchodzi za jeden z ulubionych w bogatym dorobku artystycznym Zdzisława Lachura. Potwierdzają to zbiory Skarbnicy Sztuki, w których jest kilka prac artysty o takiej tematyce. A rzeczywiście – konsekwentnie – jest to za każdym razem „nowa forma konia”.

Zdzisław Lachur, Koń (z kolekcji Fundacji Skarbnica Sztuki). To dynamiczne przedstawienie było wykorzystane jako motyw wiodący na plakacie, zaproszeniach i katalogu wystawy poświęconej twórczości artysty, jaką Skarbnica Sztuki zaprezentowała w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie latem 2019 roku.

Artysta nazywał je przyjaciółmi ludzi. Jednak wizja konia u Lachura zmieniała się: „Najpierw wydawał się bardziej drapieżnym, upiornym, umaszczonym w ostre kolory granatu, czerni i czerwieni koniem wojennym. Potem już bardziej przyjaznym, radosnym, stał się symbolem wolności. Czasem były to beztrosko skaczące rajskie koniki, przypominające postacie z bajek. Innym razem tańczyły przy akompaniamencie muzyki, niczym ludzie.” Jedno pozostało niezmienne: „tak jeszcze konia nie malował nikt”.

Zdzisław Lachur, Konie, technika mieszana, papier, 35 cm x 50 cm (z kolekcji Fundacji Skarbnica Sztuki)

 


Więcej o artyście na stronach Fundacji Skarbnica Sztuki: www.skarbnicasztuki.com

Zdjęcia obrazów Zdzisława Lachura na dysku Google Skarbnicy Sztuki: drive.google.com
Zdjęcia barwnych prac Zdzisława Lachura, wykonywanych różnymi technikami na dysku Google Skarbnicy Sztuki: drive.google.com


Materiał przygotowany na potrzeby portalu Fundacji Skarbnica Sztuki i publikowany na nim oraz na fundacyjnym fanpage’u na Facebooku w październiku 2019 roku.

0 komentarzy dotyczących “Zdzisław Lachur i nowa forma konia

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: