Azja Turcja Turecka Riwiera po sezonie

Şelalesi, wodospady na Manavgacie

Nazwa Manavgat odnosi się zarówno do rzeki niosącej wody z gór Taurus do Morza Śródziemnego jak i miasta położonego niedaleko jej ujścia.

Wraz z sąsiednim Side, w którym zachowały się antyczne ruiny należącego do Licji miasta oraz z hotelowymi nadmorskimi enklawami, takimi jak: Kumköy, Evrenseki czy Çolaklí, Manavgat tworzy barwną, tętniącą życiem mozaikową strukturę. Jest w niej miejsce na turystyczny wypoczynkowy przemysł, religię, zabytki, tradycje i szarą codzienność. Sąsiadują bowiem ze sobą potężne kompleksy hotelowe, cmentarze i meczety, bazary z adresowanym do przybyszów towarem i imponujące spożywcze targowisko. Są owocowe sady i pola, sklepy, restauracje, kawiarnie, porty i mariny. Ponad wszystkie obiekty niesie się śpiew muezzinów, nawołujących z minaretów świątyń do modlitwy. Ezan rozbrzmiewa 5 razy dziennie w porach dostosowanych w związku z różnicami w czasie do pór w jakich śpiewa się go w Mekce.

Ozdobą tutejszej przyrody są wodospady na rzece Manavgat – Manavgat Şelalesi. To w zasadzie progi jakie przecinają koryto rzeki na wielkim zakolu na północ od centrum miasta.

Dojeżdża się tam z ruchliwego city dolmuszami, czyli busami, stanowiącymi w Turcji podstawę transportu publicznego (tur. dolmuş). Docelowy przystanek opisany jest na widocznych z przodu tablicach. Oprócz tureckiego słowa Şelalesi, w użyciu są także niemieckie pojęcie Wasserfälle, angielskie Waterfalls oraz rosyjskie Водопады. Od razu widać, które nacje najchętniej korzystają z wypoczynku na Tureckiej Riwierze. Polaków też tutaj mnóstwo, ale – albo od niedawna, albo gospodarze pokładają wielką nadzieję w zdolnościach lingwistycznych naszej nacji.

Brawo za kosmopolityzm i otwartość na przybyszów zza granicy. Ciekawy jest natomiast cennik, wywieszony zazwyczaj w busie. W tureckich lirach cena przejazdu wynosi bowiem 3,50. Można równie dobrze zapłacić dolarami lub euro… ekwiwalentnie – po 1 w każdej z tych walut. A dla ustalenia uwagi, kursy z listopada 2019, czyli z okresu, w którym zwiedzaliśmy okolicę, ciesząc się atrakcjami Tureckiej Riwiery. Wynika z nich niezbicie, że w euro… płacimy gapowe, albo – mówiąc delikatniej – że cena biletu jest kwestią umowną.

  • 1 PLN —>  1,4730 TRY
  • 1 EUR —> 6,3825 TRY
  • 1 USD —> 5.6979 TRY

 

 

Rzeka Manavgat bywa także nazywana Til lub wzorem starożytnych Greków – Melas. Jej źródła, usytuowane w górach Taurus, noszą nazwę Dumanli, która oznacza zamglone miejsce. Długość rzeki sięga 90 km, z tym, że jej poziom zmienia się znacząco w zależności od warunków. Fauna i flora doliny Manavgatu zaskakują różnorodnością.

 

Wodospady na Manavgacie: www.goturkeytourism.com

0 komentarzy dotyczących “Şelalesi, wodospady na Manavgacie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: