Çağlayan Camii jest nową budowlą sakralną. Oddano go bowiem do użytku wiernych na początku świętego miesiąca Ramadan w 2010 roku. Budowa trwała zaledwie trzy lata.
Świątynię wzniesiono w tradycyjnym stylu, pieczołowicie nawiązując do stylistyki seldżuckiej i osmańskiej. Meczet zachwyca dekoracją wnętrz i kunsztem rzemieślniczym wyzierającym z każdego elementu, choćby z nader precyzyjnie rzeźbionych drewnianych drzwi, czy z kroju liter – liczne cytaty z Koranu umieszczono na ceramicznych wykładzinach kopuł i ścian.
Meczet, którego nazwa pochodzi od dzielnicy Çağlayan, w której go wystawiono, wznosi się na prawym brzegu rzeki Manavgat. Złączone delikatnie z korpusem świątyni, strzelają w niebo dwa minarety, każdy ma 52 m wysokości. Centralna kopuła o średnicy 14 m, sięga do połowy ich wysokości, na 24 m. Otaczają ją 4 konchy w kształcie półksiężyców oraz 14 małych kopuł.
Również w dziedzinie małej architektury to prawdziwy majstersztyk. Żeby go docenić, wystarczy przyjrzeć się fontannie na dziedzińcu, w której muzułmanie dokonują rytualnych ablucji. Co ciekawe, meczet projektu cenionego architekta, Hasana Hazera, jest własnością Skarbu Państwa.
Opis meczetu (tur.): www.dunyacamileri.blogspot.com
0 komentarzy dotyczących “Çağlayan Camii, meczet w Manavgacie”