Azja Turcja Turecka Riwiera po sezonie

Çağlayan Camii, meczet w Manavgacie

Çağlayan Camii jest nową budowlą sakralną. Oddano go bowiem do użytku wiernych na początku świętego miesiąca Ramadan w 2010 roku. Budowa trwała zaledwie trzy lata.

Świątynię wzniesiono w tradycyjnym stylu, pieczołowicie nawiązując do stylistyki seldżuckiej i osmańskiej. Meczet zachwyca dekoracją wnętrz i kunsztem rzemieślniczym wyzierającym z każdego elementu, choćby z nader precyzyjnie rzeźbionych drewnianych drzwi, czy z kroju liter – liczne cytaty z Koranu umieszczono na ceramicznych wykładzinach kopuł i ścian.

Meczet, którego nazwa pochodzi od dzielnicy Çağlayan, w której go wystawiono, wznosi się na prawym brzegu rzeki Manavgat. Złączone delikatnie z korpusem świątyni, strzelają w niebo dwa minarety, każdy ma 52 m wysokości. Centralna kopuła o średnicy 14 m, sięga do połowy ich wysokości, na 24 m. Otaczają ją 4 konchy w kształcie półksiężyców oraz 14 małych kopuł.

Również w dziedzinie małej architektury to prawdziwy majstersztyk. Żeby go docenić, wystarczy przyjrzeć się fontannie na dziedzińcu, w której muzułmanie dokonują rytualnych ablucji. Co ciekawe, meczet projektu cenionego architekta, Hasana Hazera, jest własnością Skarbu Państwa.


Opis meczetu (tur.): www.dunyacamileri.blogspot.com

0 komentarzy dotyczących “Çağlayan Camii, meczet w Manavgacie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: