Azja Turcja Turecka Riwiera po sezonie

Side, ostatni warsztat tkacki

Błąkając się po kameralnych uliczkach Side, trafiliśmy na sklep z dywanami – przepięknymi. Sprzedawca nie omieszkał pochwalić się, że jego rodzina kultywuje tkactwo od pokoleń.

Jednocześnie zwrócił uwagę na fakt, że to tradycja zanikająca. W jego miasteczku, usytuowanym było nie było w sercu Tureckiej Riwiery, jeszcze niedawno działało blisko 30 takich rodzinnych warsztatów. Dzisiaj, jego interes jest ostatnim. Rzemieślników rugują z rynku przemysłowe wytwórnie i stosowane powszechnie tworzywa sztuczne. Te dwa czynniki rzutują na cenę tak dalece, że wytwory rzemieślnicze z jego branży plasują się w kategorii towarów luksusowych. W efekcie, więcej gości je podziwia, aniżeli kupuje. Mówiąc szczerze, my też poprzestaliśmy na podziwianiu.

 

Ciekawostką jest fakt, że słowo dywan zaczerpnęliśmy z języka tureckiego, niejako przez pomyłkę 🙂 Dywan bowiem, była to sułtańska rada, której członkowie siedzieli – a jakże, po turecku – wokół podwyższenia władcy na podłodze wysłanej kunsztownymi wyrobami tkaczy. Radzić, zwłaszcza odpowiedzialnie, panowie szlachta raczej nie umieli, ale po bitwach z Turkami, w które obfitowały nasze dzieje, znajdowane wśród łupów kilimy i inne tkaniny chętnie zwozili by zdobić nimi ściany i podłogi swoich dworów. Szybko też zaczęli je określać mianem dywanów, i tak już zostało.

 

Jak można wnosić z sąsiedztwa kilimów o tradycyjnych wzorach oraz Ostatniej Wieczerzy, w sklepie przywarsztatowym w Side, oferta jest szeroka – dla wszelkiej proweniencji klienteli, fot. Paweł Wroński

Najstarsze znane dywany tureckie pochodzą z XIII wieku, z miasta Konya w Anatolii. Przez stulecia; miasto rozsławione jako kolebka wirujących derwiszów stanowiło centrum tureckiego przemysłu dywanowego. Dywany tureckie są zazwyczaj grube. Jako tworzywo wykorzystuje się w nich wełnę, bawełnę i jedwab. Wykorzystuje się je w nich węzły symetryczne zwane tureckimi, inaczej giordi lub turkbaff (przędza jest w nich owinięta pętlą wokół dwóch nici osnowy, a między rzędami węzłów umieszcza się jedną lub więcej nici wątku, przez co dywany są zwarte). Dominują wzory geometryczne; zwierząt i ludzi, zgodnie z Koranem, nie przedstawia się.


Side: www.goturkey.com
Side (współcześnie: Selimiye) na łamach encyklopedii Britannica: www.britannica.com
Ciekawie o dywanach: www.encyklopediadywanow.pl oraz www.dywanowy24.pl

0 komentarzy dotyczących “Side, ostatni warsztat tkacki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: