Europa Skarbnica Sztuki Szwecja

Nietypowy Apolinary w Skarbnicy Sztuki

Gdyby nie podpis, nigdy bym nie uwierzył, że to Smolarek. Apolinary, brat Waldemara, także jeden z pierwszych Barbakańczyków.

Jerzy Lassota, który znał obu braci nie może wyjść ze zdumienia. „W latach 60. Apolinary też wystawiał swoje prace Na Barbakanie, ale malował wtedy warszawskie dorożki. Kiedy później los rzucił go do Szwecji i zamieszkał w Sztokholmie, poświęcał się głównie abstrakcji. Pejzaż nie był tematem, do jakiego chętnie sięgał.” – kontynuuje Lassota i pokazuje archiwalny katalog Artbarbakanu. Zamieszczono tam abstrakcję Apolinarego z 1988 roku zatytułowaną „Frukost” oraz krótką notkę poświęconą artyście (1942-1994).

Apolinary Smolarek, „Impression. Österlen 1”, fot. Paweł Wroński

Nie dość, że obraz zatytułowany „Impression, Österlen 1” jest nietypowy dla twórczości artysty, to jeszcze nosi ślady przecierania farby. Czyżby autor chciał wzmocnić efekt tajemniczości, otaczającej Österlen, subregion Skanii. Są to równinne obszary historycznej południowo-wschodniej prowincji, o którą przez stulecia Szwedzi toczyli zażarte boje z Duńczykami. Słabo zaludniony subregion ma po dziś dzień niebagatelne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Jednak z historycznego punktu widzenia, stał się dla Szwedów synonimem krańca świata, bo rozpowszechniło się niegdyś mniemanie, że nie ma tam nic cennego, a życie jest trudne.


Apolinary Smolarek (Warszawa 1942 – Sztokholm 1994), polski artysta malarz i grafik osiadły w Szwecji. Młodszy brat znanego malarza Waldemara Smolarka (1937-2010). Wspólnie z bratem uczęszczał na zajęcia do ogniska plastycznego na warszawskiej Pradze, a później obaj kształcili się w pracowni prof. Leona Śliwińskiego. W latach 1962-1967 byli współorganizatorami nieformalnych wystaw malarstwa – tzw. Artbarbakan – urządzanych w Barbakanie i starych murach obronnych Warszawy. W 1968 obaj emigrowali z Polski – Waldemar, przez Szwecję wyjechał aż do Kanady, natomiast Apolinary pozostał w Szwecji na stałe. Mieszkał i tworzył w Sztokholmie, biorąc udział w licznych wystawach, m.in. w Uppsali (1970), Sztokholmie (1970, 1989, 1991), Monte Carlo (1974), Halmstad (1976, 1981), Lundzie (1977), Kungsbacka (1978), Goeteborgu (1979). Miał także szereg wystaw indywidualnych i w Szwecji był artystą znanym i cenionym. W Polsce jego obrazy i prace graficzne pokazywano, m.in. w roku 1998 na pokazie Artbarbakan w warszawskiej Galerii Forma&Colour oraz w 2002 na wystawie „Artyści związani z Barbakanem 1962-67” w Galerii Prezydenta Warszawy przy ul. Miodowej. Jego biogram zamieszczony został w „Leksykonie emigracji polskiej w Szwecji do 2012 roku”, wyd. Sztokholm 2013. (cytat za: www.jaroslawski.art)

Apolinary Smolarek jest też wspomniany w artykule: www.polskieslady.se, poświęconym pierwszemu w Szwecji cmentarzowi katolickiemu Haga Norra w Sztokholmie, na którym artysta został pochowany pośród wielu innych Polaków, których losy rzuciły za morze.


Österlen: www.visitskane.com

Materiał przygotowany dla Skarbnicy Sztuki i opublikowany w portalu Fundacji w grudniu 2019 r. pt.: „Nietypowy Apolinary – nowość w kolekcji Skarbnicy Sztuki”

0 komentarzy dotyczących “Nietypowy Apolinary w Skarbnicy Sztuki

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: