Azja Turcja Turecka Riwiera po sezonie

Side antyczne i idylliczne

Pośród śladów antyku na Tureckiej Riwierze, Side zajmuje miejsce niepoślednie. W prosperującym dobrze mieście, którego rozkwit przypadł na II-VI wiek, archeologowie zidentyfikowali 29 obiektów z czasów helleńskich, rzymskich i bizantyńskich.

Fragment dekoracji publicznej, monumentalnej fontanny z II wieku w Side – nimfeum, fot. Paweł Wroński

Side oznacza granat, uznawany w obszarze śródziemnomorskim za symbol płodności oraz długowieczności, związany zarówno z kultem Kybele jak i Ateny, a jednocześnie doceniany przez współczesnych jako składnik zdrowej diety.

Plan miasta Side z obiektami odkrytymi przez archeologów, fot. Paweł Wroński

Zarys miasta Side oglądany na planie budzi skojarzenia z zaciśniętą pięścią z uniesionym kciukiem. W starożytności było to ważne centrum handlowe, w którym port sąsiadował ze świątyniami, które się zmieniały. Pierwotnie czczono tu Matkę-Ziemię, Kybele i Boga Księżyca, Mena. Potem nastały czasy kultu Apollina i Ateny. Po dziś dzień portyk świątyni Apollina jest symbolem Side, mimo, że od momentu uznania w Cesarstwie Wschodnim chrześcijaństwa za religię panującą, na gruzach świątyń mitycznych bóstw, wyrosły bazyliki. Nic nie jest wieczne, po upadku Konstantynopola nastały czasy wyznawców Allacha. Funkcje handlowe zachowały kluczową pozycję, ale odkąd współczesne Side stało się jednym z centrów turystycznych Tureckiej Riwiery, podporządkowano ofertę oczekiwaniom przybyszów zza granicy.

Najciekawszym zabytkiem czasów antyku w Side jest monumentalna fontanna – nimfeum, do której wodę dostarczano akweduktem z pobliskiej rzeki Manavgat. Fontanna poświęcona nimfom była symbolem związków miasta z morzem i rzeką, której ujście znajdowało się na wschód od Side. Pełniła też prozaiczną funkcję – publicznej studni wody pitnej.

Nymphaeum – fragment antycznej monumentalnej fontanny w Side, fot. Paweł Wroński

Side (inaczej: Selimiye): www.goturkey.com
Nymphaeum (Nymphaion, tur. Anıtsal Çeşme) w Side: www.turkisharchaeonews.net

0 komentarzy dotyczących “Side antyczne i idylliczne

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: