Europa Polska Skarbnica Sztuki

Zdzisław Lachur, u progu jubileuszu

Na lipiec 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Zdzisława Lachura. Uprzedzając niejako ten jubileusz, Fundacja Skarbnica Sztuki przygotowała w 2019 roku dwie wystawy jego prac: latem w Sopocie, a jesienią w Warszawie, czyniąc tym samym drobny krok na drodze do przywrócenia pamięci zbiorowej postaci tego wybitnego malarza.

W połowie grudnia 2019 roku, fundacja udostępniła katalogi obu wystaw z nadzieją, że jej działania przyczynią się do tego, by artysta lepiej bodaj znany za granicą niż w rodzinnym kraju, zajął należne mu miejsce w panteonie polskiej sztuki współczesnej. Wydaje się to tym bardziej zasadne, że to z jego inicjatywy powstało w powojennej Polsce studio filmów animowanych, a artysta osobiście stworzył w 1946 roku pierwszą rodzimą kreskówkę. Był to wprawdzie film propagandowy, zatytułowany „Senat z wozu, koniom lżej”, ale warto zdać sobie sprawę, że dzięki haraczowi zapłaconemu przez Zdzisława Lachura ówczesnej władzy, niedługo potem zaczęły powstawać filmy tak legendarne jak cykl przygód Bolka i Lolka, na którym wychowało się kilka generacji Polaków. W środowisku filmowym, Lachura obdarzono mianem „ojca polskiej animacji”.

Zdzisław Lachur, „Muzyka życia” – fragment obrazu w technice starej ikony, fot. Paweł Wroński

W Sopocie, wystawa zatytułowana „Zdzisław Lachur. Perspektywa pamięci” zaistniała dzięki współpracy Skarbnicy Sztuki z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie. Miłośnicy polskiego malarstwa współczesnego mieli okazję zapoznać się z przekrojem twórczości artysty spacerując w kierunku molo słynnym sopockim deptakiem, czyli – jak to się potocznie mówi – Monciakiem.

Katalog wystawy w Sopocie – okładka (fot. ze zbiorów Skarbnicy Sztuki). Wystawa odbyła się w okresie czerwiec-sierpień 2019, aby zapoznać się z zawartością katalogu kliknij w obrazek

W Warszawie wystawa była znacznie większa. Fundacja przedstawiła 111 prac ze swej pokaźnej już kolekcji – obrazów wykonanych wylansowaną przez artystę techniką starej ikony oraz grafik. Dzieła Lachura można było oglądać w okresie listopad-grudzień 2019 w Galerii Lufcik, w Domu Artysty Plastyka, przy ul. Mazowieckiej 11A. Był to kolejny udany epizod we współpracy Skarbnicy Sztuki z Oddziałem Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.

Katalog wystawy w Warszawie – okładka (fot. ze zbiorów Skarbnicy Sztuki). Wystawa odbyła się w okresie listopad/grudzień 2019, aby zapoznać się z zawartością katalogu kliknij w obrazek

Kuratorką obu wystaw była Blanka Wyszyńska-Walczak.

Biografia artysty z reprodukcją autoportretu w nieodłącznym kapeluszu, fot. Paweł Wroński

Materiał opracowany dla Fundacji Skarbnica Sztuki i publikowany w jej portalu w grudniu 2019 roku w artykule pt.: „Zdzisław Lachur – u progu jubileuszu (wystawy kolekcji Skarbnicy Sztuki)”

2 komentarze dotyczące “Zdzisław Lachur, u progu jubileuszu

 1. I think i found the answer. Sun stands for christians, moon stands for the jews (the law)

  Also is a new moon extremely important for the jews. So i guess this is the meaning

  Regards franc

  Polubienie

 2. I have a painting of Lachur and would like to understand the meaning of the two symbols in the top left and right which he uses in a lot of painings. It looks a bit like a sun and moon, but somehow i believe there is more behind it.

  Could someone help me with it?

  Kind regards Franc de Kievie
  The Netherlands

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: