Europa Polska

Perła karpackich uzdrowisk

Od 226 lat goście kurortu korzystają z dobrodziejstwa mineralnych wód leczniczych, tryskających obficie w Beskidzie Sądeckim. Nic więc dziwnego, że właśnie w Krynicy Zdroju, powstała w 1806 roku, pierwsza na ziemiach polskich rozlewnia wód mineralnych, zaś sztandarowa woda o walorach zdrowotnych – Zuber, zyskała szeroką sławę.

U tutejszych wód wypoczywał Jan Kiepura, a jego wzorem śmietanka towarzyska II Rzeczypospolitej – w Krynicy wypadało wtedy bywać. Czcząc pamięć słynnego tenora, od 1967 roku organizowany jest festiwal muzyczny jego imienia (www.festiwalkiepury.pl). Tutaj spędził życie Nikifor, genialny malarz samouk, którego oryginalne obrazki zachwyciły świat (www.krynica.pl/Nikifor-Krynicki). Dr Irena Eris, pierwsza w Polsce, głośna producentka kosmetyków i promotorka zdrowego trybu życia płci pięknej, założyła w uzdrowisku luksusowe SPA, podsycając apetyt pań na odzyskiwanie młodości i urody w tym karpackim zakątku (www.drirenaerisspa.pl).

Dzięki nowoczesnej infrastrukturze Krynica rozwija się od 20 lat jako ośrodek aktywnego wypoczynku, w którym – po prostu – warto bywać. W 6 okolicznych stacjach narciarskich pracują wyciągi o przepustowości 32 tys. narciarzy na godzinę. Poprowadzona w 1997 roku kolej gondolowa w niespełna 8 minut pokonuje dystans 2 km i osiąga szczyt Jaworzyny Krynickiej (www.jaworzynakrynicka.pl). Jest najdłuższa w Polsce, a z wysokości 1114 m roztaczają się wspaniałe widoki. Natomiast zjeżdżać na nartach lub desce można stamtąd do późna, bo jedna z oświetlonych tras jest najdłuższą tego typu nartostradą w kraju (2,6 km).

Kolejny rekordowy obiekt otwarto w 2019 roku. Wieża widokowa w Krynicy ma niemal 50 m wysokości i prowadzi do niej ponad kilometrowa ścieżka edukacyjna w koronach drzew (www.wiezawidokowa.pl/).

Od 1937 roku na Górę Parkową kursuje linowo-terenowa kolejka, ułatwiając dostęp do współczesnych już atrakcji dla dzieci i młodzieży: Rajskich Ślizgawek, zjeżdżalni pontonowej, czy Parku Linowego „Mamut”. Jak by tego było mało, na stokach Iwonki działa całoroczny tor saneczkowy. Dziś można ponadto szaleć zimą na skuterach śnieżnych, a latem na rowerach górskich. W 2020 roku powstanie 7 nowych tras MTB o łącznej długości 100 km i ponad 3100 m przewyższenia, 4 trasy enduro na stokach Góry Parkowej, a w Czarnym Potoku pojawi się mobilny pumptrack, który w trakcie wybranych imprez będzie przestawiany na ulice kurortu. Otwarcie sezonu rowerowego 7 czerwca 2020 roku zbiegnie się z finałem V. edycji Krynickiego Rajdu Rowerowego, którego uczestnicy jadą przez całą Polskę – z północy na południe, z Krynicy Morskiej do górskiej.

Gdy szlaki turystyczne i rowerowe przyprószy śnieg, otoczenie Krynicy staje się areną dla uprawiających coraz modniejsze w Polsce narciarstwo tourowe. Wytyczono także szereg świetnie przygotowanych tras dla miłośników narciarskich biegów, wszechstronnego sportu, który ze względu na angażowanie wszystkich mięśni i stawów pozwala utrzymywać nienaganną sylwetkę i kondycję. Zdrowiu i rozrywce służą ponadto tężnia solankowa, park fontann, całoroczne lodowisko oraz pełen wyzwań Escape Room.

Wieczorami też nie sposób się tutaj nudzić. Pod hasłem Krynica Źródłem Kultury, już w najbliższych miesiącach koncertować będą, m.in: Lady Punk, Kult, Perfect, Cleo, Roksana Węgiel, Kamil Bednarek. Latem zaś, podtrzymuje tradycję najstarsza w Polsce Orkiestra Zdrojowa. Powstała w 1875 roku i wciąż uprzyjemnia czas spacerującym po Parku Zdrojowym.


Program wydarzeń oraz wszelkie informacje o kurorcie: www.krynica-zdroj.pl


Materiał przygotowany do magazynu „Świat Podróże Kultura”, do numeru zimowego, wydanego w lutym 2020 na str. 44-45 (pdf zeszytu: https://magazynswiat.pl/)

0 komentarzy dotyczących “Perła karpackich uzdrowisk

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: