W Paznauntal przywiązuje się wagę zarówno do nowoczesnej infrastruktury, jak do tradycji. Do przeszłości tych ziem nawiązuje „Walserstube” w Mathon koło Ischgl. Gospoda mieści się w 400-letnim domu z kamieni i drewna, na którego najwyższej kondygnacji skomponowano etnograficzną ekspozycję.
W narożniku głównej sali stoi typowy dla takich lokali Stammtisch (słowo budzi trafne skojarzenie z naszym określeniem sztama, wywodzącym się przecież z języka niemieckiego). Obsługa występuje w lokalnych strojach, a w karcie są dania przyrządzane według miejscowych receptur.
Tereny pogranicza tyrolsko-gryzońskiego zamieszkują Walserowie (stąd nazwa lokalu), potomkowie germańskich plemion osiadłych w alpejskich dolinach około XIII wieku. Współcześni członkowie tej grupy etnograficznej pieczołowicie kultywują wyraziste, różniące ich od sąsiadów cechy, widoczne w motywach zdobniczych, w brzmieniu dialektu, czy w kuchni.
I właśnie tam, w Walserstube, na stole obok klasycznego fondue, pojawił się drugi podgrzewacz. Stanął na nim metalowy garnek z wodą zaprawioną warzywami, po sąsiedzku gospodyni ustawiła salaterkę z kawałkami różnych mięs a wokół podgrzewacza dodatki – dżem z żurawin i różnorodne dipy. Na widelczyki, takie same jak do fondue można było nadziewać skrawki mięsa, zanurzać w wodzie i podgrzewać- dłużej lub krócej – wedle upodobania. Jak dotąd – nic niezwykłego – powiecie. I rzeczywiście, dopiero gdy się już nasyciliśmy gospodyni przyniosła butelkę czereśniowego sznapsa i filiżanki, do których rozlała bulion, w jaki zamieniła się podczas kolacji woda w garnku. Alkohol ze sznapsa zrównoważył tłuszcz i było to naprawdę pyszne!
Ach, oczywiście był i deser, austriacki – klasyczny – Kaiserschmarrn. I chociaż wszyscy się klęli honorem, że nic już do żołądków nie zmieszczą – cesarski poszarpaniec zniknął w mgnieniu oka ze wszystkich talerzy.
„Unsere Gerichte sind frisch zubereitet, schmecken gut und stammen aus der Region”, tzn. „Nasze dania są świeżo przygotowane, dobrze smakują i pochodzą z regionu” – reklamuje się Walserstube prowadzona od 2011 roku przez rodzinę Canal.
Wirtshaus Walserstube (St. Sebastianweg 4, Mathon): www.wirtshaus-walserstube.at
Przewodnik po ekspozycji muzealnej w Walserstube (w formacie PDF): www.wirtshaus-walserstube.at/Museumsfuehrer.pdf
0 komentarzy dotyczących “Kulinarna inspiracja z Walserstube w Mathon”