Wytwarzanie wina z tradycyjnej mieszanki białych szczepów stało się specjalnością Wiedeńczyków. Apelacja Wiener Gemischter Satz DAC funkcjonuje od 2013 roku.
Tradycja ta wywodzi się z czasów, gdy nie przywiązywano zbyt wielkiej wagi do odmian winorośli i krzewy różnych szczepów sadzono obok siebie. A ponieważ zbiorów dokonuje się równocześnie, nie przebierając winogron, jedne są już dojrzałe, inne jeszcze nie. Cały zbiór poddaje się winifikacji, tak więc trunek może powstawać z gron kilkunastu czy nawet dwudziestu różnych odmian, a niedostatki niektórych winogron kompensowane są walorami gron innych szczepów. W efekcie powstają wina o bogatym, zróżnicowanym bukiecie i smaku, doskonale komponujące się z różnorodnymi potrawami, co jest zgodne z fundamentem filozofii winiarskiej Austriaków.
Z podobną praktyką spotykają się wielbiciele Porto, produkowanego z gron zbieranych z krzewów z tzw. starych winnic (Vinhas Velhas) – właśnie takich, gdzie obok siebie rosną tradycyjnie krzewy różnych odmian.
Wiener Gemischter Satz DAC – ganz Wien in einem Wein…, czyli: cały Wiedeń w jednym winie!
cytat z portalu Fritza Wieningera
Renesans tego typu win i utworzenie apelacji były zasługą lansujących Gemischter Satz winiarzy wiedeńskich z grupy WienWein. Należą do niej: Rainer Christ (www.weingut-christ.at), Cobenzl (www.weingutcobenzl.at), Michael Edlmoser (www.wienwein.at), Mayer am Pfarrplatz (www.weingut-mayer-am.pfarrplatz.at), Fritz Wieninger (www.wieninger.at) oraz Richard Zahel (www.zahel.at). Ich produkt zyskał szerokie uznanie i trafił na slowfoodową listę Ark of Taste (są na niej obecnie 64 produkty z Austrii, wśród 5151 produktów z całego świata). Notabene, Wiener Gemischter Satz spotkał się na niej z naszym oscypkiem.

Wino ze zdjęcia – Gemischter Satz od Wieningera (rocznik 2018), jest mieszanką kilkunastu szczepów, spośród których wybijają się nadając ton trunkowi: Grüner Veltliner, Weißburgunder, Welschriesling, Riesling i Neuburger. Grona zbierano z dwóch rożnych parcel, położonych na skłonach Bisambergu i Nußbergu. Gleby na pierwszym z nich to lekkie, piaszczyste lessy na litym wapiennym podłożu. W podłożu parcel na Nußbergu też dominują wapienie, ale gleba jest bardziej gliniasta.
Portal producenta tytułowego wina, Fritza Wieningera: www.wieninger.at
Portal grupy producentów WienWein: www.wienwein.at
Ark of Taste (Austria): www.fondazioneslowfood.com
0 komentarzy dotyczących “Wiener Gemischter Satz”