Austria Europa FFB

Wiener Gemischter Satz

Wiener Gemischter Satz DAC,, Paweł Wroński,

Wytwarzanie wina z tradycyjnej mieszanki białych szczepów stało się specjalnością Wiedeńczyków. Apelacja Wiener Gemischter Satz DAC funkcjonuje od 2013 roku.

Tradycja ta wywodzi się z czasów, gdy nie przywiązywano zbyt wielkiej wagi do odmian winorośli i krzewy różnych szczepów sadzono obok siebie. A ponieważ zbiorów dokonuje się równocześnie, nie przebierając winogron, jedne są już dojrzałe, inne jeszcze nie. Cały zbiór poddaje się winifikacji, tak więc trunek może powstawać z gron kilkunastu czy nawet dwudziestu różnych odmian, a niedostatki niektórych winogron kompensowane są walorami gron innych szczepów. W efekcie powstają wina o bogatym, zróżnicowanym bukiecie i smaku, doskonale komponujące się z różnorodnymi potrawami, co jest zgodne z fundamentem filozofii winiarskiej Austriaków.

Z podobną praktyką spotykają się wielbiciele Porto, produkowanego z gron zbieranych z krzewów z tzw. starych winnic (Vinhas Velhas) – właśnie takich, gdzie obok siebie rosną tradycyjnie krzewy różnych odmian.

 

Wiener Gemischter Satz DAC – ganz Wien in einem Wein…, czyli: cały Wiedeń w jednym winie!

cytat z portalu Fritza Wieningera

 

Renesans tego typu win i utworzenie apelacji były zasługą lansujących Gemischter Satz winiarzy wiedeńskich z grupy WienWein. Należą do niej: Rainer Christ (www.weingut-christ.at), Cobenzl (www.weingutcobenzl.at), Michael Edlmoser (www.wienwein.at), Mayer am Pfarrplatz (www.weingut-mayer-am.pfarrplatz.at), Fritz Wieninger (www.wieninger.at) oraz Richard Zahel (www.zahel.at). Ich produkt zyskał szerokie uznanie i trafił na slowfoodową listę Ark of Taste (są na niej obecnie 64 produkty z Austrii, wśród 5151 produktów z całego świata). Notabene, Wiener Gemischter Satz spotkał się na niej z naszym oscypkiem.

Wiener Gemischter Satz od Wieningera, rocznik 2018 – doskonale sprawdził się w Walserstube w Mathon koło Ischgl do… fondue i obgotowywanych w bulionie kawałków mięsa (miłośnicy win czerwonych mieli także coś dla siebie, ale to już inna historia), fot. Paweł Wroński

Wino ze zdjęcia – Gemischter Satz od Wieningera (rocznik 2018), jest mieszanką kilkunastu szczepów, spośród których wybijają się nadając ton trunkowi: Grüner Veltliner, Weißburgunder, Welschriesling, Riesling i Neuburger. Grona zbierano z dwóch rożnych parcel, położonych na skłonach Bisambergu i Nußbergu. Gleby na pierwszym z nich to lekkie, piaszczyste lessy na litym wapiennym podłożu. W podłożu parcel na Nußbergu też dominują wapienie, ale gleba jest bardziej gliniasta.


Portal producenta tytułowego wina, Fritza Wieningera: www.wieninger.at
Portal grupy producentów WienWein: www.wienwein.at
Ark of Taste (Austria): www.fondazioneslowfood.com

0 komentarzy dotyczących “Wiener Gemischter Satz

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: