#zostańwdomu Europa Normalnie tego nie robię Polska Stolica zachwyca

Od faktur natury do natury faktury

#zostańwdomu to hasło na dni, w których rządzi naszym postępowaniem #koronawirus. Oznacza ono unikanie ludzkich skupisk i przerzucenie kontaktów z nimi z tradycyjnych osobistych na nowoczesne multimedialne formy. Spacery po świeżym powietrzu są przy tym niezbędne, za wyjątkiem kwarantanny, rzecz jasna.

Propozycję, która łączy obie sprawy to zabawa aparatem fotograficznym smartfonu, można zatytułować: „Zostań łowcą faktur”. Spacerując po parku czy ulicy nieopodal domu, wypatrujmy ciekawych powierzchni. Dobrze byłoby ich dotykać rękami z zamkniętymi oczami, aby wyczuwać cechy danej powierzchni, oddając się naszej wyobraźni, nie zubażając jednocześnie wrażeń o to co widzimy. Ale to propozycja na lepsze czasy, niż epoka wirusowej zarazy, więc jej zaniechamy. Co więcej, nie będziemy pod żadnym pozorem dotykać przedmiotów użytku publicznego, takich jak poręcze ławek, czy uchwyty urządzeń rozstawionych w plenerowych siłowniach. Po powrocie bezwzględnie i dokładnie myjemy ręce!

Dotykajmy więc jedynie wirtualnie! Po prostu fotografujmy różne powierzchnie, tylko w tak ciasnym kadrze by wychwytywać jedynie wybrane ich fragmenty. Potem, używając aplikacji, a jeszcze lepiej odrębnych programów komputerowych z Photoshopem na czele można zebrane faktury modyfikować: obrazy zamieniać na czarno-białe lub sepiowane i bawić się wzorami przekształcając je jak tylko się da. A gdzie kontakt z innymi? – zapytacie. Ano dzięki komunikatorom – najciekawsze można przecież podsyłać znajomym, zadając im nawet zagadki typu co było na początku: kora drzewa, kałuża, piasek, a może jeszcze coś innego, co zwróciło tylko waszą uwagę… Ot, choćby coś takiego 🙂

huby, Photoshop, Paweł Wroński,
Huby z pnia powalonej brzozy po modyfikacji w Photoshopie, fot. Paweł Wroński

Na koniec przykład takiej zabawy z użyciem filtrów z Photoshopa. Moim punktem wyjścia była kora akacji i sosny, drzew obecnych przecież w wielu warszawskich parkach 🙂 Ponadto, z tego co już o nim wiadomo, na korze drzew, koronawirus się długo nie przechowuje.


Ten pomysł przećwiczyliśmy jeszcze przed epidemią w Jordanku z uczniami klasy VI. Efekty były rewelacyjne: www.facebook.com/opp1jordanek/

1 komentarz dotyczący “Od faktur natury do natury faktury

  1. Z dotykaniem wszelkich powierzchni należy zachować szczególną ostrożność. Rzeczpospolita, cytując wyniki badań chińskich wirusologów prowadzonych w Hunan, zwraca uwagę, że koronawirus jest bardzo trwały, niestety!
    https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200319993-Epidemiolodzy-z-Chin-Wirus-unosi-sie-w-powietrzu-30-minut.html?fbclid=IwAR3h97abH1_YgShvREDgVP2Z1Af_Mr7C89PZE7-uzQ3aDHWK77INQJpBM1s

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: