#zostańwdomu FFB Potrawy do 10 zł na 2 osoby

Strudel wytrawny z zieloną sałatką

strudel, strucla, Paweł Wroński,

#zostańwdomu i zrób sobie przyjemność. Pamiętaj też, że nie jesteśmy pierwszymi, których doświadcza los. Na przykład w Szwajcarii z dumą serwowana jest cholera – ciasto z jabłkami, którego przepis powstał podczas zarazy jaka w XVII wieku pustoszyła zachodnie kantony. Ludzie bali się wychodzić z domu i żywili tym co mieli w spichrzach – w owym czasie została im głównie mąka i jabłka, duuuużo jabłek. Nazwa placka, choć była wspomnieniem Apokalipsy, przetrwała do dziś.

My też mieliśmy mąkę, dużo serów, pieczarki, dżem i mięso z kurczaka, resztki drożdży oraz słoiczek bazyliowego pesto. Ola, zainspirowana przez panią z programu Dzień dobry TVN, postanowiła zrobić strudel… na słodko jednego dnia, drugiego wytrawny. Ten drugi udokumentowałem, tym chętniej, że wykorzystując ogórki, kiwi, sałatę i czerwoną cebulę, Edyta wzbogaciła nasze menu o zieloną sałatkę 🙂

Do strucli potrzebne jest drożdżowe ciasto, farsz – z tego czym dysponujemy, jeśli to strucla wytrawna to ser żółty utarty lub pokrojony w drobną kosteczkę, pesto, albo jakakolwiek inna tłusta pomazanka. Po rozwałkowaniu ciasta, smarujemy je pesto, posypujemy farszem i serem, zwijamy jak roladę i… do piekarnika rozgrzanego do 190 st.C, na 15-20 minut.

Jak się okazuje nasz strudel (strucla wytrawna) jest spokrewniona z wpisaną na ministerialną listę produktów tradycyjnych już 14 lat temu – ho, ho! Tyle, że autorka potrawy, Ola, pokroiła go przed pieczeniem, więc nasz strudel na talerzu nie przypominał wałka 🙂

Strudel to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2006-04-24 w kategorii ‚Wyroby piekarnicze i cukiernicze’ w woj. lubuskim.

  • Wygląd: Pieczywo podłużne, zawijane, nadziewane makiem lub serem z cynamonem bądź marmoladą albo jabłkami. Na przekroju ciasto na przemian z nadzieniem ułożone jest spiralnie (wygląd zbliżony do rolady).
  • Kształt: Kształtem zewnętrznym przypomina wałek.

 

Strudel jest tradycyjnym wypiekiem górali czadeckich, którzy w XIX w. wyemigrowali na wschód Karpat do Bukowiny Rumuńskiej. W latach 1945-1946 górale czadeccy wrócili w strony ojczyste i osiedlili się w zwartych grupach na Ziemiach Odzyskanych. Kontynuują oni tradycje regionalne i folklor swoich ojców, dziadów i pradziadów. Strudle wypiekano na święta oraz różnego rodzaju uroczystości rodzinne. Były one oprócz paski, kolorowych jaj, kiełbasy i miodowników podstawą tradycyjnego bukowińskiego stołu wielkanocnego. Pokaz wypieku strudli i innych rodzajów pieczywa często prezentowany jest w Skansenie w Ochli (koło Zielonej Góry) przez przedstawicielki górali czadeckich na zakończenie żniw. Strudel w niektórych częściach Polski znany jest pod nazwą „strucla”. Strudle były wypiekane również na święta Bożonarodzeniowe: (…) wszędzie na gwałt pieczono chleby i one strucle świąteczne, oprawiano śledzie, wiercono w niepolewanych donicach mak do klusek. (…) A Jagna z zakasanymi po ramiona rękawami miesiła w dzieży ciasto i przy matczynej pomocy piekła strucle tak długachne, że widziały się jako te lechy w sadzie, na których pietruszkę zasiewają (…) (Władysław Stanisław Reymont, Chłopi, cz. 2 Zima). Cytat za: MRiRW, Lista produktów tradycyjnych, woj. lubuskie (www.gov.pl/strudel-strucla)


Inspiracja z programu: www.dziendobry.tvn.pl

0 komentarzy dotyczących “Strudel wytrawny z zieloną sałatką

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: