#zostańwdomu FFB Stolica zachwyca

Owoce leśne o gorzkim smaku

Maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare) pojawia się w naszych lasach od kwietnia do grudnia w wiązkach liczących nawet po kilkadziesiąt owocników na pniakach, zazwyczaj obumarłych drzew, a zdarza się nawet, że wyrasta na drewnie budowlanym.

Maślanka wiązkowa z Olszynki Grochowskiej, fot. Paweł Wroński

Wśród grzybów rosnących kępami na pniach, maślanka wiązkowa należy do najpospolitszych. Na taką własnie kępę grzybów o miodowozłocistych kapeluszach natknąłem się przy jednej ze ścieżek w lesie Olszynka Grochowska. Leżały tam pocięte na metry kawałki pnia murszejącej brzozy, tworząc sprzyjające rozwojowi grzybów środowisko. Dwa dni później ktoś oczyścił całe stanowisko, ciesząc się zapewne, że sobie smacznie podje. Nic bardziej mylnego. Był maj, a opieńka miodowa, z którą łatwo pomylić maślankę wiązkową, pojawi się w naszych lasach dopiero… u progu jesieni. Złudne są także nadzieje związane ze smakiem potrawy przygotowanej z maślanki wiązkowej. Jest bowiem ona zaliczana do grzybów trujących i ma niezwykle gorzki smak. Być może nikt po jej zjedzeniu nie umrze, ale rozwolnienie… gwarantowane.

Maślanka wiązkowa z Olszynki Grochowskiej, fot. Paweł Wroński

Oprócz tego, że owocniki maślanki wiązkowej pojawiają się kilka miesięcy wcześniej niż opieńki miodowej oraz, że jej cechy dyskwalifikują ją jako wartościowy produkt spożywczy, jest jeszcze zasadnicza różnica, która ułatwia rozróżnienie obu gatunków. Mianowicie, trzon maślanki jest rurkowaty (pusty w środku) i nie posiada pierścienia (fartuszka) w górnej części, czyli pod kapeluszem.

Maślanka wiązkowa z Olszynki Grochowskiej, fot. Paweł Wroński

Ze względu na właściwości maślankę wiązkową nazywa się potocznie maślanką jadowitą, łysiczką trującą albo opieńką fałszywą.

Krótko o maślance wiązkowej: www.edukacja.barycz.pl

0 komentarzy dotyczących “Owoce leśne o gorzkim smaku

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: