Europa Polska

Spacerkiem po Skamieniałym Mieście

Przecinając Pogórze Ciężkowickie rzeka Biała, nazywana – żeby nie pomylić jej z inną – Dunajcową, opływa pagórek, na którym rozsiadły się Ciężkowice.

Miasteczko należy obok Zakliczyna, Lanckorony i kilku jeszcze mniej znanych, do iście elitarnego grona takich, w których rynek otaczają drewniane domy z podcieniami. Przyjemna dla oka pozostałość po czasach ożywionego handlu, który kwitł tutaj jeszcze w XIX, a nawet na początku XX wieku. Dziś powód, dla którego zawieszono na nich tabliczki z niebiesko-białą szachownicą, oznaczające cenne zabytki architektury.

Kierując się na południe z rynku musimy pokonać zaledwie 700 metrów by dotrzeć do skupiska skał ukrytych na zalesionych stokach Skały, wzgórza o wysokości 365 m. Piaskowcowe ostańce mają fantazyjne kształty, które inspirowały nadawane im nazwy. Jest więc wśród nich Ratusz, Cyganka i Grzybek, Pustelnia, Grunwald zwany inaczej Piekłem, Baszta Paderewskiego (w pobliskiej Kąśnej Dolnej wznosi się dworek zakupiony przez kompozytora w okresie międzywojennym; obecnie muzeum biograficzne) i kilkanaście innych. Wszystkie opisano dokładnie w Internecie na ciężkowickich stronach oraz w portalu poświęconym rezerwatowi Skamieniałe Miasto, jak nazywa się całą tę grupę.

Karpackie pogórza kryją wiele podobnych skalnych skupisk, ale ciężkowicka należy do największych i najciekawszych. Między skałami wije się ścieżka niebieskiego szlaku, prowadząc do parkingu przy szosie z Tarnowa do Grybowa, Nowego Sącza, Gorlic lub Krynicy. Spenetrowanie całego zespołu zajmuje około 1,5 godziny. Jeśli wędrując z centrum Ciężkowic skręcimy najpierw w lewo, ku wschodowi obejrzymy także Wąwóz Czarownic z wodospadem Spad. Wąwóz głęboki na 15 do 20 metrów wyrzeźbiły wody lokalnego potoku na odcinku 70 m. Zamyka go kaskada wodospadu wysokości 10 m, a dno przecinają liczne skalne progi, na których strumień pieni się i dudli. Skalne ściany porasta bujna roślinność. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z tutejszych roślin należy do rzadkich, ściśle chronionych gatunków. Zwiedzanie wąwozu wydłuża wycieczkę o jakieś pół godziny.

Przyjeżdżając tu samochodem, możemy w okolicy zatrzymać się jeszcze kilka razy. Przynajmniej w Jeżowie (dla jadących koleją stacja w Wilczyskach), gdzie znajduje się kasztel z przełomu XVI i XVII wieku. Tak naprawdę dawny dwór szlachecki, ale nie sielski drewniany, tylko z kamienia. Architekturą z narożną wieżyczką i wąskimi okienkami przepruwającymi grube mury, budowla podkreślała rycerskie cnoty właścicieli.


Skamieniałe Miasto w portalu miejskim Ciężkowic: www.ciezkowice.pl

Przewodnik po rezerwacie Skamieniałe Miasto i okolicach: www.skamienialemiasto.pl

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (tam także historia, opis oraz galeria zdjęć z wnętrz dworu, należącego do kompozytora): www.centrumpaderewskiego.pl

Architektura dworu obronnego w Jeżowie w monografii Piotra Gryglaszewskiego: www.gryglaszewski.pl

0 komentarzy dotyczących “Spacerkiem po Skamieniałym Mieście

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: