Europa FFB Portugalia

Wina z ostem na etykiecie

„Cardo” to po portugalsku oset. Tę właśnie piękną roślinę kuszącą pszczoły przyjęła za swój znak rozpoznawczy Quinta do Cardo. Oset, konkretnie jeden z najbardziej efektownych – ostrożeń łąkowy, zdobi etykiety wszystkich powstających tam win. Na oście siedzi wdzięczny mały ptaszek – po portugalsku: passaro, a dla równowagi w przeciwległym narożniku unosi się owad.

 

Czerwone wino, rocznik 2014 z Quinta do Cardo, fot. Paweł Wroński

 

Ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare), jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych ostów, należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Przyciąga silnie pszczoły przez co jest mile widziany jako sąsiad różnorodnych upraw. Nazwa rośliny wywodzi się od greckiego słowa „kirsos” – „żyła”. Osty były bowiem używane przez starożytnych medyków do okładania opuchniętych żył. Natomiast słowo „rivulare” oznacza „rosnący w strumieniu„, gdyż osty preferują wilgotny grunt. W naturze występują na mokrych, torfiastych łąkach, często w olszynach.

 

Quinta do Cardo usytuowana jest w północno wschodniej Portugalii, w sercu Płaskowyżu Iberyjskiego, w miejscowości Figueira de Castelo Rodrigo. Należy do regionu winiarskiego Beira Interior i dysponuje obszarem o powierzchni 180 ha, z czego 69 ha zajmują winnice. Własnością gospodarstwa jest też rozległy las z dębami korkowymi oraz źródła znakomitej wody. Ciekawostką jest fakt, że średnia wysokość, na której rozpościerają się winnice wynosi 750 m, a w tle wznoszą się góry Marofa i Castelo Rodrigo. W pobliżu toczą swe wody rzeki Douro, Coa i Águeda. Żyzne gleby zalegają na granitowym podłożu i łupkach, a kontynentalny klimat łączy mroźne zimy z gorącymi, suchymi latami. Dobowe wahania temperatury dochodzą tutaj do 20 st.C. Kombinacja wspomnianych czynników skutkuje doskonałymi winami o aromatycznym bukiecie i dużej świeżości. Powstające tu wina zachwala enolog, Luis Leocádio, zwracając uwagę na jeszcze jeden kluczowy czynnik: „Nasze wina są wynikiem doskonałego połączenia terroir i tego, co mają do zaoferowania nasi ludzie”.

Czerwone wino (Vinho tinto), ze zdjęcia otwierającego powstaje z 3 miejscowych szczepów: touriga nacional, tinta roriz oraz touriga franca. Na stronach winnicy lansowany jest obecnie rocznik 2017. Ja miałem przed paru laty okazję kosztować rocznika 2014. Bardzo dobrze je wspominam i polecam uwadze miłośników szlachetnych trunków.

Oset i ptak – cardo e pássaro z etykiet win  z Quinta do Cardo, fot. Paweł Wroński

Na zakończenie przytoczę jeszcze fragmenty z opisu technicznego, dotyczące jego powstawania.

Winogrona zbiera się ręcznie do skrzynek o pojemności 12 kg i poddaje starannej selekcji. Potem, w kadziach ze stali nierdzewnej przeprowadza się macerację przedfermentacyjną całych gron, w kontrolowanej temperaturze 24-26 st.C.

Fermentacja jabłkowo-mlekowa zachodzi później także w kadziach ze stali nierdzewnej. Na przedwiośniu wino trafia do beczek z francuskiego dębu, w którym leżakuje przez 9 miesięcy.

 

Zgodnie z sugestią producenta, wino znakomicie komponuje się z potrawami mięsnymi, serami oraz pastą. Podawać je najlepiej gdy osiągnie temperaturę 18 st.C.

Na zdrowie! Po portugalsku – Saúde!


Quinta do Cardo: www.quintadocardo.com

 

0 komentarzy dotyczących “Wina z ostem na etykiecie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: