Czechy Europa FFB Niemcy

Piwnym szlakiem przez Rudawy

Kilkanaście browarów z rejonu czeskich Rudaw (Ustecki kraj, czes. Ústecký kraj) i sąsiedniej Saksonii w Niemczech opracowało wspólną międzynarodową trasę piwną. Po obu stronach granicy browary Rudawskiej Trasy Piwnej zapraszają do siebie, oferując to co mają najlepszego – chmielowy trunek i jego wariacje.

Wyruszający na szlak otrzymują mapę całej trasy oraz kartę piwną do zbierania pieczątek z odwiedzonych browarów. Po uzbieraniu określonej regulaminem trasy liczby pieczątek, na posiadacza karty czeka nagroda – dzban na piwo z logo trasy lub bezpłatne zwiedzanie wybranego browaru połączone z degustacją.

 

Co najciekawsze, oczka piwnego czesko-saksońskiego łańcuszka nanizanego na szkielet Rudaw, tworzą małe, lokalne browary, wyznaczające dziś trendy w piwowarstwie i skutecznie broniące sztukę warzenia piwa na rynku zdominowanym przez kilka zaledwie międzynarodowych konsorcjów.

 

Jasne i ciemne lagery z chmielu żateckiego, piwa górnej fermentacji oraz odświeżające Radlery z rudawskich ziół i górskiej wody źródlanej to wielkie atuty wspomnianego szlaku piwnego. Nie brak też innych atrakcji. Miasteczko Žatec i dzieje uprawianego tu od stuleci chmielu są doprawdy fascynujące (https://pawelwronski.blog/). Po niemieckiej stronie trasa przebiega w pobliżu Chemnitz (https://pawelwronski.blog/) i stolicy saksońskiego landu – Drezna (https://pawelwronski.blog/). Ponadto nieopodal wije się wśród gór rzeka Łaba (czes. Labe, niem. Elbe), której górny bieg jest fantastyczny krajobrazowo (Czeska i Saksońska Szwajcaria), a to dodatkowo zwiększa atrakcyjność opisywanego piwnego szlaku.

 

Lanie piwa to sztuka kultywowana w Czechach i krajach niemieckich, bo jak mówią Czesi – „Čerstvo čapované pivo chutí najlepšie„, czyli: „Świeżo lane piwo smakuje najlepiej„, fot. Paweł Wroński

 

Czeska nazwa granicznego górskiego pasma Rudaw to Krušné hory, niemiecka – Erzgebirge. Długość pasma sięga 150 km, szerokość – 40 km. Najwyższym szczytem jest położony po czeskiej stronie Klínovec (niem. Keilberg; 1244 m). Najwyższe wzniesienie w niemieckiej części gór to Fichtelberg (1215 m).

 

Czeskie browary (Pivovar) na trasie to: Karásek i Stülpner z Chomutova (www.karasekastulpner.cz), Monopol z Teplic (www.pivovarmonopol.cz), browar Na Rychtě w Ústí nad Labem (www.pivovarnarychte.cz), Chalupník z Perštejna (www.pivochalupnik.cz), Pivo ZLoun w Lounach (www.pivozloun.cz), browar z Žatca (www.zateckypivovar.cz) oraz tamtejsze oryginalne muzeum poświęcone uprawie i tradycji wykorzystania słynnego na całym świecie miejscowego chmielu –  Świątynia Chmielu i Piwa (Chrám chmele a piva: www.chchp.cz).

Niemieckie browary (Brauerei) zlokalizowane są w miejscowościach: Rechenberg-Bienemühle (www.rechenberger.com), Freiberg (www.freiberger-pils.de), Pockau (www.bierfabrik-erzgebirge.de), Scheibenberg (www.brauerei-fiedler.de), Zwönitz (www.brauerei-zwoenitz.de), Lössnitz (www.loessnitzpils.de), Aue (www.wirtshausfreunde.de) oraz Breitenbrunn (www.hotel-alte-schleiferei.de).


Rudawska Trasa Piwnawww.krusnehory.eu

 


Piwa z małych browarów, a takie dominują dziś na opisanym piwnym szlaku poprowadzonym na pograniczu Czech i Niemiec, smakują najlepiej, fot. Paweł Wroński

Inne piwne szlaki w Czechach (cytuję informację prasową z sierpnia 2020 przygotowaną przez Czechtourism)

Południowoczeskie Trasy Piwne
Czechy Południowe przygotowały  w tym roku sześć piwnych tras turystycznych, na których można spróbować całej palety piw, od jasnych po ciemne i od lżejszych po cięższe i przy okazji zwiedzić najciekawsze miejsca regionu.Z większych browarów odwiedzimy na trasie Budějovický Budvar, browar Samson, Platan, třeboňski Bohemia Regent i Dudák – Browar Mieszczański ze Strakonic. Mniejsze browary reprezentuje między innymi Pivovarský dvůr Zvíkov, mini browar Beeranek, browar Kněžínek, Bukovar czy browar Hluboká (www.jiznicechy.cz).

Podorlická Trasa Piwna
Miłośnicy piwa mogą wyruszyć także Podorlicką Trasą Piwną, wiodącą przez podgórze Gór Orlickich. Pokonując trasy piesze lub rowerowe, o różnych poziomach trudności, poznamy historię i ofertę trzech browarów:  Browaru Mieszczańskiego w Rychnovie nad Kněžnou, browaru Rampušák w Dobrušce i Browaru Rzemieślniczego Clock w Potštejnie (www.podorlickapivnicyklostezka.cz).

Karkonoska Trasa Piwna
W tym roku na trasie piwnej przybył kolejny przystanek, mini browar wellness w hotelu Bouda Máma  w Pecu pod Śnieżką, w którym produkowane jest piwo Śnieżka. Trasa zawiedzie nas także do Vrchlabí, do Browaru Rodzinnego Hendrych, do hotelu Pivovarská Bašta z piwem zwanym Karkonoski niedźwiedź, do Małej Úpy na piwo Trautenberk. Odwiedzimy również najstarsze karkonoskie schronisko Luční bouda, założone w roku 1623, leżące na wysokości 1400 metrów, w którym spróbujemy piwa Paroháč. W pensjonacie Andula w schronisku Friesovy boudy na turystów czeka piwo Fries (www.krkonosskapivnistezka.cz).

Trasa rowerowa Radegast – piwna trasa przez Śląsk
Trasa o całkowitej długości 88 kilometrów wiedzie przez delikatnie pofałdowany teren na południowy zachód od Ostrawy. Slezsko Radegast CykloTrack łączy się z innymi ścieżkami rowerowymi. Rozpoczyna się na odcinku Studénka – Příbor i łączy się z trasą nr 5 zwaną Szlakiem Bursztynowym. Przejedziemy przez Obszar Chronionego Krajobrazu Poodří i rezerwat przyrody Góry Odrzańskie. Oprócz pięknych krajobrazów z licznymi stawami rybnymi i gęstymi lasami, na wycieczkowiczów czekają zabytki architektury w miasteczku Bílovec, Muzeum Wagonów w Studénce czy kompleks uzdrowiskowy w Klimkovicach na Hýlovie. Z wielu miejsc rozciągają się piękne widoki na Ostrawę i Beskidy z górą Prašivá. Na wycieczkę polecamy wyruszyć na rowerach szosowych lub trekkingowych.

Beskidzka Trasa Piwna
Trasa wiedzie przez malowniczą, beskidzką krainę i pogórze Beskidów. Łączy małe i większe browary, w których możemy spróbować najróżniejszych rodzajów piwa i poznać sposoby ich produkcji. Na turystów czekają malownicze wioski i miasteczka ze stylowymi restauracjami, zabytki przyrody i architektury i żywy folklor. W ciągu całego roku beskidzkie browary organizują różnego rodzaju imprezy, na przykład święta piwa, specjalne zwiedzanie czy imprezy kulturalne. Trasa cały czas rozwija się, dołączają do niej nowe browary. Do ulubionych wycieczek w ramach Beskidzkiej Trasy Piwnej należy na przykład wycieczka na Prašivą połączona z odwiedzinami browaru Kohútka, czy do Štramberka, gdzie możemy odwiedzić tutejszy browar z kąpielami piwnymi, a podczas wędrówki na Łysą Górę zatrzymamy się w Ostravicy i odwiedzimy browar Beskydský pivovárek. Oprócz wyśmienitego piwa, spróbujemy tu marynowanych serów własnej produkcji (www.beskydyportal.cz).

0 komentarzy dotyczących “Piwnym szlakiem przez Rudawy

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: