#zostańwdomu Stolica zachwyca

Wiślana pętla, „Słonką” i „Pliszką”

Między Mostem Łazienkowskim, a Śląsko-Dąbrowskim oba brzegi Wisły szybko się zagospodarowują. Szczęśliwie w zgoła odmienny sposób. Prawy, czyli praski brzeg rzeki to wciąż niemal dziewicze łęgi i „dzikie” plaże. Lewy brzeg – śródmiejski to ciąg punktów gastronomicznych, Centrum Nauki Kopernik i pawilon Muzeum Sztuki Współczesnej. Dzięki bezpłatnym przeprawom promowym, latem można dowolnie żonglować tak różnorodnymi okazjami i wrażeniami, przez co weekend nad Wisłą ma nieodparty urok. Ulega mu wielu Warszawiaków.

Nie należymy więc z Edytą do wyjątków, ale przyjemne wspomnienia z minionej niedzieli pozostaną na długo w pamięci. Nasza pętla, a raczej spiralka 🙂 składała się z rejsów „Słonką” i „Pliszką”, lunchu w „Porankach i Wieczorach” (www.facebook.com) na brzegu prawym oraz kawy w lokalu „Grunt i Woda” (www.facebook.com) na lewym brzegu królowej polskich rzek. A, na koniec jeszcze – z przemarszu przez Most Łazienkowski, bo „Słonka” miała właśnie popołudniową, 40-minutową przerwę w kursowaniu. Hałas z ruchliwej ulicy wynagrodziły widoki na Wisłę i warszawski Manhattan.

Jeszcze, żeby tekstem nie zanudzać, krótka impresja filmowa z naszej niedzielnej nadwiślańskiej spiralki 🙂


Bezpłatne przeprawy promowe przez Wisłę (warszawskie linie turystyczne; rozkłady w formacie pdf): www.wtp.waw.pl

Bezpłatne promy w 2020 roku rozpoczęły rejsy dopiero w pierwszej dekadzie lipca. Normalnie, sezon ich działania rozpoczynał się w maju. Koronawirus i niski stan wody w Wiśle spowodowały tegoroczne przesunięcie. Niemniej jednak w lipcu i sierpniu 2020, niżej wskazane promy pływają codziennie, a we wrześniu w weekendy, łącząc brzegi Wisły w trzech rejonach:

  • Słonka – pływa pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą i zabiera na pokład 23 osoby
  • Pliszka – pływa wzdłuż mostu Józefa Poniatowskiego do Stadionu PGE Narodowego i zabiera na pokład 23 osoby
  • Wilga – pływa pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO i zabiera na pokład 50 osób.
Prom „Pliszka”, który pływa wzdłuż Mostu Poniatowskiego, przybił do lewego brzegu Wisły, fot. Paweł Wroński

O promach na Wiśle w stolicy w niniejszym archiwum (tekst z 2017 roku): https://pawelwronski.blog/, a także (tekst z 2015 roku) o promie łączącym brzegi Wisły między Karczewem, a Gassami w Konstancinie-Jeziornej: https://pawelwronski.blog/

0 komentarzy dotyczących “Wiślana pętla, „Słonką” i „Pliszką”

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: