#zostańwdomu Stolica zachwyca

Warszawski Manhattan z Mostu Siekierkowskiego

W oddali, pod dachem nieba, pną się w górę wieżowce z charakterystyczną sylwetką Pałacu Kultury i Nauki. Do warszawskiego Manhattanu prowadzi korytarz wypełniony wodami leniwie toczącej się Wisły, wyznaczony nadbrzeżnymi pasami zielonych lasów łęgowych.

Tak oto prezentuje się współczesne centrum Warszawy z Mostu Siekierkowskiego. Ilekroć tamtędy przejeżdżam, nie mogę sobie odmówić, by nie podziwiać tego frapującego widoku.

Most Siekierkowski, fot. Paweł Wroński

Most Siekierkowski jest siódmym mostem drogowym w stolicy, jednocześnie najbardziej na południe wysuniętym w Warszawie. Łączy Mokotów na lewym brzegu rzeki z prawobrzeżnym Wawrem. Oddano go do użytku jesienią 2002 roku po dwóch latach prac budowlanych prowadzonych przez firmę Mostostal Warszawa SA. Autorem projektu był Stefan Filipiuk. Długość 5-przęsłowej konstrukcji wynosi 500 m, a szerokość 33-40 m. Wsparcie stanowią dwa pylony w kształcie litery H, 90-metrowej wysokości każdy. Pylony wykonała spółka Warbud. Do nich przymocowane są 54 stalowe liny nośne, pomalowane na jaskrawo pomarańczowy kolor, by chronić ptaki przed zderzeniem z konstrukcją. Dla ruchu pieszego i rowerowego przeznaczone są wyasfaltowane chodniki szerokości 3-5,2 m. To drugi obok Świętokrzyskiego most w Warszawie przystosowany już w fazie budowy do jazdy rowerem.

Warszawski Manhattan – widok z Mostu Siekierkowskiego, fot. Paweł Wroński

Na rzece widać pracujące piaskarki. Wydobyty urobek wykorzystywany jest do celów budowlanych, a pogłębianie jest konieczne bo poziom wody (zwierciadła wody) w Wiśle potrafi się wahać w granicach 8 metrów! U południowych wrót stolicy wody Wisły rozlewają się na niemal 1,5 km. W uregulowanym odcinku centralnym – na odcinku od Saskiej Kępy po Bielany – na 400-600 m. A jeszcze są rozległe starorzecza, które sprawiają, że dolina Królowej polskich rzek w Warszawie jest szeroka na 3 km oraz Skarpa Wiślana na lewym brzegu rzeki, której wysokość dochodzi do 25 m. To wszystko jest powodem, dla którego tak trudno jest budować przeprawy przez Wisłę. Ich niewystarczająca ilość, to brak, który powszechnie odczuwamy, podróżując codziennie między obu brzegami – do pracy, po zakupy, do teatrów, kin czy restauracji. Z drugiej strony, szerokie koryto, jakim płynie Wisła przez Warszawę na odcinku 31 km, ułatwia wietrzenie miasta i dodaje uroki krajobrazowi stolicy przeciętej potężną rzeką.


Fundacja „Wisła Warszawie”: www.wislawarszawie.pl
Wisła w Warszawie, jej dzieje, przyroda oraz materiały edukacyjne z interaktywną mapą stołecznego odcinka rzeki: www.wislawarszawska.pl

Wisła Warszawska – film o przyrodzie Wisły na odcinku warszawskim (1/2)

Wisła Warszawska – film o przyrodzie Wisły na odcinku warszawskim (2/2)


Kwiat kozibroda łąkowego – efektowny w pierwszej połowie dnia, ponieważ koło południa się zamyka, fot. Paweł Wroński

Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne: www.um.warszawa.pl oraz www.wislawarszawska.pl/legi-nadwislanskie/

Odgłosy znad Wisły (pliki mp3; nagrań dokonał i stworzył opisy Jarosław Matusiak): www.wislawarszawska.pl/odglosy-znad-wisly

0 komentarzy dotyczących “Warszawski Manhattan z Mostu Siekierkowskiego

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: