#inlovewithswitzerland Europa Polska Stolica zachwyca Szwajcaria

Psy ras szwajcarskich w Dolinie Szwajcarskiej

Gdy w 1825 roku z inicjatywa byłego oficera, a później pomysłowego przedsiębiorcy, Stanisława Śleszyńskiego część Jazdowa została zagospodarowana jako ogólnodostępny park, odbywały się w niej różnorodne imprezy, handlowano i wypoczywano. Do tej tradycji oraz do nazwy Dolina Szwajcarska, a zapewne i z racji bliskiego położenia, nawiązała Ambasada Szwajcarii w Polsce i tam właśnie, 5 września 2020 roku odbył się piknik, podczas którego zaprezentowano psy ras szwajcarskich z polskich hodowli.

Dolina Szwajcarska w Warszawie w latach 60. XIX wieku (fot. arch. z zasobów Wikipedii)

Nazwa Doliny Szwajcarskiej pochodzi zapewne od drewnianych altan w stylu szwajcarskim, które właściciel terenu, Stanisław Śleszyński wynajmował w połowie XIX wieku handlarzom piwa, cukrów i kiełbaśnikom. Z czasem wytyczono ścieżki i założono kwiatowe klomby, zaś latem gościom przygrywała muzyka.

Podczas pikniku był więc także koncert – na róg alpejski (Alpenhorn), na którym grał Edward Deskur (szwajcarską flagą żonglował w tle jego syn, Toni) oraz poczęstunek z serami i winem, z których to produktów Szwajcaria słynie szeroko.

Ambasador Szwajcarii, Jürg Burri, który osobiście patronował imprezie, sfotografował się oczywiście z hodowcami bernardynów i ich utytułowanymi wychowankami, było nie było przedstawicielami sztandarowej dla tego alpejskiego kraju psiej rasy. Piknik stanowił kameralny finał ogólnodostępnej parady psów ras szwajcarskich z hodowli polskich, jaka odbyła się w godzinach 13.00-15.30 na efektownej trasie, prowadzącej przez chętnie odwiedzane w pogodne weekendy miejsca: Muzeum Sztuki Współczesnej przy Bulwarach Wiślanych – Hotel Europejski – Zamek Królewski – Hotel Raffles Europejski – Ogród Saski. Imprezie patronowały firmy „Purina” i „Nestle”.

Utytułowane bernardyny z polskiej hodowli i pamiątkowe zdjęcie z Ambasadorem Szwajcarii w Polsce, fot. Paweł Wroński

W paradzie i prezentacji uczestniczyły też inne psy, reprezentując szeroki wachlarz ras wykreowanych pod niebem Helvetii, poczynając od suczki rasy Gończy szwajcarski, uważanej za najstarszą, a reprezentowanej u nas przez kilka zaledwie osobników, po Białe owczarki szwajcarskie, uznawane za rasę najmłodszą. Nie zabrakło także przyjaznych wobec wszelkich innych stworzeń Owczarków berneńskich, bardzo silnych, rosłych Dużych szwajcarskich psów pasterskich oraz mało znanych Appenzellerów, ani zmyślnych, niedużych Entlebucherów. Wszystkie rasy i ich polskich przedstawicieli zaprezentowała ze znawstwem i nieukrywaną sympatią dr Katarzyna Fiszdon z SGGW.

 

Jako podkładu muzycznego do slajdowiska użyłem utworu wykonanego podczas pikniku przez Edwarda Deskura (fanpage artysty: www.facebook.com).

 


Psy ras szwajcarskich – opisy, informacje, porady: www.psy-pies.com oraz www.fajnyzwierzak.pl

Gończy szwajcarski (Schweizer Laufhund): www.psy-pies.com/gonczy-szwajcarski
Historia Bernardynów: www.psy-pies.com/historia-bernardynow
Berneński pies pasterski – kompendium: www.psy-pies.com/bernenski-pies-pasterski oraz www.klubszwajcarow.pl/bernenski-pies-pasterski
Duży szwajcarski pies pasterski (niem. Grosser Schweizer Sennenhund, franc. Grand Bouvier Suisse): www.psy-pies.com/duzy-szwajcarski-pies-pasterski oraz www.klubszwajcarow.pl/duzy-szwajcarski-pies-pasterski i strony hodowli (Krzywice 17, 72-221 Osina): www.helvetianstar.com
Appenzeller Sennenhund (Pies górski z Appenzell): www.psy-pies.com/appenzeller oraz www.klubszwajcarow.pl/appenzeller
Entlebucher: www.psy-pies.com/entlebucher oraz www.klubszwajcarow.pl/entlebucher
Historia Białego owczarka szwajcarskiego: www.psy-pies.com/historia-bialego-owczarka-szwajcarskiego


Na zdjęciu otwierającym Biały Owczarek Szwajcarski, suczka o wdzięcznym imieniu BOSka, która na paradę przyjechała z Gdańska; fanpage Baltic Wolf: www.facebook.com/dogoterapiagdansk

0 komentarzy dotyczących “Psy ras szwajcarskich w Dolinie Szwajcarskiej

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: