Europa Polska

11 listopada 1673, victoria pod Chocimiem

11 listopada 2020 roku gdy chuligani spod narodowych znaków dewastowali Warszawę w ramach „świętowania” niepodległości, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przypomniało, że w dniu w którym celebrujemy rocznicę odzyskania państwowości i wolności, przypada także rocznica jednej z najważniejszych bitew XVII wieku. Także bowiem 11 listopada, tyle, że w 1673 roku, hetman Jan Sobieski zwyciężył Turków pod Chocimiem.

Zwycięstwo przyniosło mu chwałę i koronę, a Polsce unieważnienie niechlubnych traktatów podpisanych w 1672 roku z Turcją w Buczaczu, spychających de facto Rzeczpospolitą Obojga Narodów do roli lennika Wielkiej Porty. Żeby je jednak osiągnąć musiał najpierw zmierzyć się z kunktatorstwem króla, warcholstwem szlachty w Sejmie RP i z wygórowanymi ambicjami Michała Paca, hetmana wojsk litewskich, który miał go wspierać w wyprawie.

Chocim należy dziś do Ukrainy. Miasto znajduje się w południowo-zachodniej jej części, w obwodzie czerniowieckim. Leży nad Dniestrem; pełni rolę stolicy rejonu; liczy niespełna 10 tys. mieszkańców. Jego ozdobą jest XIV-wieczny zamek, rozbudowany w XV stuleciu pod rządami mołdawskiego księcia Stefana III Wielkiego, uznany w 2007 roku za jeden z „7 cudów Ukrainy” (https://goo.gl/).

Zamek w Chocimiu nad Dniestrem, fot. z Wikipedii

Zdjęcie otwierające pochodzi z posta na facebooku opublikowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i przedstawia Bitwę pod Chocimiem, płaskorzeźbę z pałacowej attyki z końca XVII w. (fot. A. Indyk; www.facebook.com/wilanow/)

Artykuł na stronie Muzeum w Wilanowie poświęcony Bitwie pod Chocimiem: www.wilanow-palac.pl

0 komentarzy dotyczących “11 listopada 1673, victoria pod Chocimiem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: